Transportni trendi v slovenskem gospodarstvu ne kažejo tako slabe slike, kot bi sodili po pričakovani rasti realnega BDP za leto 2024 (ki bo verjetno blizu 1,5 %). V prvih desetih mesecih je obseg pristaniškega blagovnega prometa za 4,6 % presegal tistega iz enakega obdobja lanskega leta. Izrazita rast je bila prisotna pri drugem generalnem tovoru (za šestino več), tekočem razsutem tovoru (+5,2 %) in velikih kontejnerjih (+5 %).
Industrijska proizvodnja v predelovalni dejavnosti v Sloveniji je oktobra (+2 %) po septembrski 2,5-odstotni rasti ponovno porasla na mesečnem nivoju. Merjeno po namenskih skupinah je oktobra glede na predhodni mesec najbolj porasla proizvodnja proizvodov za široko rabo (+4 %; hrana, pijača, zdravila itn.). Drugi mesec zapored je za pol odstotka porasla proizvodnja proizvodov za vmesno rabo, kjer je bila prisotna 3-odstotna rast proizvodnje energentov in 0,2-odstotna proizvodnja surovin. Proizvodnja proizvodov za investicije je porasla za skromnih 0,2 % (stroji in oprema). Proizvodnja izdelkov za vmesno porabo je bila oktobra za okoli 13 % nižja kot v 2021, presenetljivo šibka je tudi rast v proizvodih za investicije, kar odraža šibke investicije v evropski industriji.
Po petih zaporednih četrtletij zniževanje cen električne energije za poslovne odjemalce, so te v 3. četrtletju prvič porasle, in sicer za 3,6 % glede na 2. četrtletje, na 168 EUR/MWh (brez DDV). Na letni ravni so bile še vedno nižje za dobro petino. Pri zemeljskem plinu cene precej bolj nihajo in so bile v 3. četrtletju (50 EUR/MWh brez DDV) višje za 4,5 % glede na drugega, na letni ravni pa so bile nižje za 13 %. Aktualne cene na veleprodajnih trgih zemeljskega plina in električne energije v 4. četrtletju nakazujejo na še nekoliko višje cene.
V Sloveniji je povprečna gospodarska rast v zadnjih osmih letih (2016-2023) znašala 3,2 %. V letu 2024 pričakujemo 1,5-odstotno realno (4,3-odstotno nominalno) ter v letu 2025 2,5-odstotno rast. Na nižjo oceno rasti za tekoče leto vpliva skupek razlogov. Eden izmed njih je tudi povsem statistične narave, saj se je prva ocena o rasti BDP v letu 2023 zvišala za 0,5 odstotne točke, kar pomeni višjo osnovo za rast v letu 2024, pri čemer je bila naša spomladanska ocena pripravljena še na predpostavki nižje predhodne rasti. V celotnem obdobju 2024-2027 pričakujemo, da bo povprečna realna rast BDP znašala 2,2 %, nominalna rast pa okoli 5,1 %, kar je nekoliko manj kot v obdobju predhodnih osmih let (realno: 3,2 %; nominalno 6,4 %). Ključen dejavnik, ki naj bi prispeval k nekoliko višji nominalni oceni rasti, je visoka zaposlenost (čeprav je rast manjša kot v preteklosti), ki naj bi vplivala na povišano rast plač in inflacijo v 2024-2025. Ta bo predvsem posledica višjih cen storitev.
Zaupanje potrošnikov v Sloveniji je v novembru na mesečni ravni minimalno upadlo, vendar je bilo najnižje v zadnjih 8-ih mesecih. K mesečnemu poslabšanju ocene zaupanja potrošnikov je vplivala manjša pripravljenost potrošnikov za nakupe v prihodnjih 12-ih mesecih (-4 o. t.) in minimalen padec ocene sedanjega finančnega stanja v gospodinjstvu. Zadnje je glede na rast realnih dohodkov (nominalna rast, prilagojena za inflacijo) presenetljivo. Dvignila se je ocena o ravni brezposelnosti v prihodnjih 12-ih mesecih (+3 o. t.), in sicer na najvišjo raven po januarju 2023. Na drugi strani se umirjajo pričakovanja o prihodnji rasti cen. V novembru je le še dobra četrtina slovenskih potrošnikov (-7 o. t. glede na predhodni mesec) pričakovala hitrejšo rast cen. 46 % jih je pričakovalo enako stopnjo rasti cen (+5 o. t.), šestino nižjo stopnjo rasti (+3 o. t.) in desetina potrošnikov nespremenjene cene (-1 o. t.).
Gospodarska raziskava Eurochambres 2025 (EES2025), ki temelji na vpogledih 42.000 podjetij iz 27 držav, razkriva, da se evropski podjetniki pripravljajo na še eno zahtevno leto. Visoki stroški dela, vztrajno pomanjkanje spretnosti in naraščajoče regulativno breme so navedeni kot glavni grožnji že tako krhki konkurenčni prednosti Evrope.
Realni BDP je v 3. četrtletju 2024 v Sloveniji glede na podatke z izločenim vplivom sezone in koledarja (omogočajo primerjavo glede na predhodno četrtletje) porasel za 0,3 %, kar je bilo popolnoma v skladu z našo oceno. To predstavlja pospešitev rasti po minimalni rasti v 2. četrtletju (+0,1%) in padcu v 1. četrtletju (-0,2 %). Negativno presenečenje je bil tokrat visok padec bruto investicij v osnovna sredstva (-3,9 %), ki upadajo že zadnja štiri četrtletja, pozitivno pa rast izvoza blaga (+3,2 %) in storitev (+3,3 %). Posledično je dodana vrednost v gradbeništvo spet močno upadla (-3,8 %), v predelovalnih dejavnostih pa se je povečala za 1,2 %.
Svetovni sestavljeni PMI je v oktobru zmerno porasel (z 51,9 na 52,3), kar je posledica nekoliko višje rasti novih naročil na domačem trgu in zmanjšanja padca novih izvoznih naročil. 21. mesec zapored se je nadaljevala rast v storitvah, ki se je na mesečni ravni minimalno pospešila. Med skupinami storitev je bila dinamika najvišja v finančnih storitvah, sledile so poslovne storitve z nižjo rastjo, z najnižjo pa storitve za potrošnike. Prav tako se je po septembrskem padcu stabiliziral indeks tekoče proizvodnje, kar pripisujemo manjšemu padcu novih naročil. Rast aktivnosti je bila najvišja v Indiji in Braziliji. Globalna poslovna pričakovanja za naslednje leto so se izboljšala, med večjimi gospodarstvi predvsem v ZDA in na Kitajskem.
Po prvi oceni je BDP v 3. četrtletju 2024 v območju evra glede na predhodno četrtletje porasel za 0,4 %, kar predstavlja pospešitev rasti glede na 2. četrtletje (+0,2 %) in najvišjo četrtletno rast po 3. četrtletju 2022. Za 10 držav območja evra, za katere so prve ocene že dosegljive, je BDP na četrtletni ravni porasel v devetih državah in upadel zgolj v Latviji (-0,4 %), ki je zdrsnila v recesijo. Pospešitev rasti BDP v Franciji na 0,4 % pripisujemo pozitivnemu učinku olimpijskih iger na francoski storitveni sektor. V Nemčiji je medtem prišlo do 0,2-odstotne rasti BDP, ki je presegla pričakovanja večine analitikov, k čemer je pripomogla večja zasebna potrošnja gospodinjstev, kar pripisujemo zakasnelemu učinku višjih realnih razpoložljivih dohodkov, in višja državna potrošnja. Na drugi strani je v Nemčiji prišlo do negativne revizije gibanja BDP za 2. četrtletje (-0,3 %; prva ocena: minimalen padec), kar glede na šibko industrijsko proizvodnjo ni presenetljivo, zato lahko gibanja v nemškem gospodarstvu označimo kot stagnacijo. Med večjimi gospodarstvi izstopa visoka rast BDP Španije, ki je posledica krepitve turizma.
Cene ladijskih voznin se od sredine julija že 13. zaporedni teden znižujejo, pri čemer se je cena najema klasičnega (dolžina 40 čevljev) ladijskega kontejnerja med 10. in 17. oktobrom znižala za dodatne 4 % in dosegla 3.216 USD. To je najnižja raven cen po 9. maju 2024. Glede na dosežen zgodovinski vrh v septembru 2021 (10.377 USD) so cene za 70 % nižje, medletno (glede na oktober 2023) pa so še vedno višje za 136 %. Desetinski padec cen je bil na tedenski ravni prisoten med Šanghajem in Genovo (3.438 USD) in 6-odstoten med Šanghajem in Rotterdamom (4.941 USD). Na padec cen na ponudbeni strani vpliva postopno povečevanje števila razpoložljivih kontejnerskih ladij, naročenih še v času motenj v dobavnih verigah ob odpiranju svetovnih gospodarstev po pandemiji kot tudi predhodno visoka naročila distributerjev iz Evrope in ZDA zaradi bojazni pred zamudami ladij. Prav tako je na nadaljevanje padcev cen na relacijah do New Yorka vplivala nepričakovano kratka 3-dnevna stavka pristaniških delavcev na ameriški vzhodni obali. Drewry pričakuje, da se bodo padci cen ladijskih prevozov iz smeri Kitajske do Evrope in ZDA v prihodnjih tednih še nadaljevali.