Izpod peresa glavnega ekonomista: 41. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 41. teden leta 2024

Avgustovske poplave lani, ko je padec industrijske proizvodnje v predelovalni dejavnosti v Sloveniji znašal na medletni ravni 14 %, so ustvarile nizko osnovo za rast v letošnjem avgustu. Ta je bila na letni ravni pričakovano visoka, pri 8 %. Ne glede na pričakovano visoko medletno rast, pa je industrijska proizvodnja v zadnjih štirih mesecih stagnirala. Proizvedenih motornih vozil, prikolic in polprikolic je bilo avgusta medletno za četrtino manj, v proizvodnji drugih vozil in plovil pa je bila proizvodnja za tretjino manjša. Zelo močno se je skrčila tudi proizvodnja pohištva (15 % nižja). V prvih osmih mesecih je industrijska proizvodnja v predelovalnih dejavnosti vseeno nekoliko porasla (+0,6 %), vendar ni ubežala učinkom nižjega povpraševanja na izvoznih trgih EU-27, kjer je sicer v tem obdobju upadla za 3,5 %. Še v začetku leta smo sicer Sloveniji napovedovali 3,5-odstotno rast industrijske proizvodnje v predelovalnih dejavnosti.

Industrija že tretje leto zapored z izrazito pesimističnimi pričakovanji, tudi za leto 2025, po anketi Analitike GZS

Industrija že tretje leto zapored z izrazito pesimističnimi pričakovanji, tudi za leto 2025, po anketi Analitike GZS

Pod vplivom trenutnih gospodarskih razmer reprezentativni vzorec slovenskih podjetjih v svojih napovedih za leto 2025 ne pričakuje občutnega izboljšanja. Na negativen saldo odgovorov pomembno vplivajo dejavniki, kot so znižano povpraševanje, zlasti v predelovalnih dejavnostih, in visoki stroški ne-energetskih surovin, ki se kljub zmanjšanju cen energentov še vedno ohranjajo na višjih ravneh kot pred krizo. Te razmere močno vplivajo na odgovore anketirancev, ki ne pričakujejo občutnega izboljšanja v letu 2025.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 39. in 40. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 39. in 40. teden leta 2024

Evropski sektorski PMI (S&P Global) v mesecu septembru so pokazali, da je bila skromna rast prisotna v 11-ih izmed 20-ih sektorjev, pretežno storitvenih. Najvišja rast je bila prisotna v programski opremi in storitvah, zdravstvenih storitvah, medijih in finančnih storitvah, kjer so opazneje naraščala tudi nova naročila, medtem ko je bil največji padec prisoten v avtomobilski industriji. Po 14-ih mesecih je bila zmerna rast aktivnosti ponovno zaznana v proizvodnji tehnološke opreme. Zaposlenost se je okrepila predvsem v storitvenih dejavnostih, zlasti v programski opremi in storitvah, najbolj je upadla v avtomobilski industriji. Cenovni pritiski pri vhodnih cenah so najhitreje naraščali v drugih finančnih storitvah, medtem ko so se znižali v avtomobilski in kovinski industriji. Znižanje prodajnih cen je bilo prisotno v papirni in kovinski industriji, proizvodnji gradbenega materiala in v transportnem sektorju.