Izpod peresa glavnega ekonomista: 50. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 50. teden leta 2024

Industrijska proizvodnja v predelovalni dejavnosti v Sloveniji je oktobra (+2 %) po septembrski 2,5-odstotni rasti ponovno porasla na mesečnem nivoju. Merjeno po namenskih skupinah je oktobra glede na predhodni mesec najbolj porasla proizvodnja proizvodov za široko rabo (+4 %; hrana, pijača, zdravila itn.). Drugi mesec zapored je za pol odstotka porasla proizvodnja proizvodov za vmesno rabo, kjer je bila prisotna 3-odstotna rast proizvodnje energentov in 0,2-odstotna proizvodnja surovin. Proizvodnja proizvodov za investicije je porasla za skromnih 0,2 % (stroji in oprema). Proizvodnja izdelkov za vmesno porabo je bila oktobra za okoli 13 % nižja kot v 2021, presenetljivo šibka je tudi rast v proizvodih za investicije, kar odraža šibke investicije v evropski industriji.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 48. in 49. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 48. in 49. teden leta 2024

Po petih zaporednih četrtletij zniževanje cen električne energije za poslovne odjemalce, so te v 3. četrtletju prvič porasle, in sicer za 3,6 % glede na 2. četrtletje, na 168 EUR/MWh (brez DDV). Na letni ravni so bile še vedno nižje za dobro petino. Pri zemeljskem plinu cene precej bolj nihajo in so bile v 3. četrtletju (50 EUR/MWh brez DDV) višje za 4,5 % glede na drugega, na letni ravni pa so bile nižje za 13 %. Aktualne cene na veleprodajnih trgih zemeljskega plina in električne energije v 4. četrtletju nakazujejo na še nekoliko višje cene.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 47. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 47. teden leta 2024

Zaupanje potrošnikov v Sloveniji je v novembru na mesečni ravni minimalno upadlo, vendar je bilo najnižje v zadnjih 8-ih mesecih. K mesečnemu poslabšanju ocene zaupanja potrošnikov je vplivala manjša pripravljenost potrošnikov za nakupe v prihodnjih 12-ih mesecih (-4 o. t.) in minimalen padec ocene sedanjega finančnega stanja v gospodinjstvu. Zadnje je glede na rast realnih dohodkov (nominalna rast, prilagojena za inflacijo) presenetljivo. Dvignila se je ocena o ravni brezposelnosti v prihodnjih 12-ih mesecih (+3 o. t.), in sicer na najvišjo raven po januarju 2023. Na drugi strani se umirjajo pričakovanja o prihodnji rasti cen. V novembru je le še dobra četrtina slovenskih potrošnikov (-7 o. t. glede na predhodni mesec) pričakovala hitrejšo rast cen. 46 % jih je pričakovalo enako stopnjo rasti cen (+5 o. t.), šestino nižjo stopnjo rasti (+3 o. t.) in desetina potrošnikov nespremenjene cene (-1 o. t.).

Izpod peresa glavnega ekonomista: 46. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 46. teden leta 2024

Realni BDP je v 3. četrtletju 2024 v Sloveniji glede na podatke z izločenim vplivom sezone in koledarja (omogočajo primerjavo glede na predhodno četrtletje) porasel za 0,3 %, kar je bilo popolnoma v skladu z našo oceno. To predstavlja pospešitev rasti po minimalni rasti v 2. četrtletju (+0,1%) in padcu v 1. četrtletju (-0,2 %). Negativno presenečenje je bil tokrat visok padec bruto investicij v osnovna sredstva (-3,9 %), ki upadajo že zadnja štiri četrtletja, pozitivno pa rast izvoza blaga (+3,2 %) in storitev (+3,3 %). Posledično je dodana vrednost v gradbeništvo spet močno upadla (-3,8 %), v predelovalnih dejavnostih pa se je povečala za 1,2 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 45. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 45. teden leta 2024

Svetovni sestavljeni PMI je v oktobru zmerno porasel (z 51,9 na 52,3), kar je posledica nekoliko višje rasti novih naročil na domačem trgu in zmanjšanja padca novih izvoznih naročil. 21. mesec zapored se je nadaljevala rast v storitvah, ki se je na mesečni ravni minimalno pospešila. Med skupinami storitev je bila dinamika najvišja v finančnih storitvah, sledile so poslovne storitve z nižjo rastjo, z najnižjo pa storitve za potrošnike. Prav tako se je po septembrskem padcu stabiliziral indeks tekoče proizvodnje, kar pripisujemo manjšemu padcu novih naročil. Rast aktivnosti je bila najvišja v Indiji in Braziliji. Globalna poslovna pričakovanja za naslednje leto so se izboljšala, med večjimi gospodarstvi predvsem v ZDA in na Kitajskem.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 43. in 44. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 43. in 44. teden leta 2024

Po prvi oceni je BDP v 3. četrtletju 2024 v območju evra glede na predhodno četrtletje porasel za 0,4 %, kar predstavlja pospešitev rasti glede na 2. četrtletje (+0,2 %) in najvišjo četrtletno rast po 3. četrtletju 2022. Za 10 držav območja evra, za katere so prve ocene že dosegljive, je BDP na četrtletni ravni porasel v devetih državah in upadel zgolj v Latviji (-0,4 %), ki je zdrsnila v recesijo. Pospešitev rasti BDP v Franciji na 0,4 % pripisujemo pozitivnemu učinku olimpijskih iger na francoski storitveni sektor. V Nemčiji je medtem prišlo do 0,2-odstotne rasti BDP, ki je presegla pričakovanja večine analitikov, k čemer je pripomogla večja zasebna potrošnja gospodinjstev, kar pripisujemo zakasnelemu učinku višjih realnih razpoložljivih dohodkov, in višja državna potrošnja. Na drugi strani je v Nemčiji prišlo do negativne revizije gibanja BDP za 2. četrtletje (-0,3 %; prva ocena: minimalen padec), kar glede na šibko industrijsko proizvodnjo ni presenetljivo, zato lahko gibanja v nemškem gospodarstvu označimo kot stagnacijo. Med večjimi gospodarstvi izstopa visoka rast BDP Španije, ki je posledica krepitve turizma.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 42. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 42. teden leta 2024

Cene ladijskih voznin se od sredine julija že 13. zaporedni teden znižujejo, pri čemer se je cena najema klasičnega (dolžina 40 čevljev) ladijskega kontejnerja med 10. in 17. oktobrom znižala za dodatne 4 % in dosegla 3.216 USD. To je najnižja raven cen po 9. maju 2024. Glede na dosežen zgodovinski vrh v septembru 2021 (10.377 USD) so cene za 70 % nižje, medletno (glede na oktober 2023) pa so še vedno višje za 136 %. Desetinski padec cen je bil na tedenski ravni prisoten med Šanghajem in Genovo (3.438 USD) in 6-odstoten med Šanghajem in Rotterdamom (4.941 USD). Na padec cen na ponudbeni strani vpliva postopno povečevanje števila razpoložljivih kontejnerskih ladij, naročenih še v času motenj v dobavnih verigah ob odpiranju svetovnih gospodarstev po pandemiji kot tudi predhodno visoka naročila distributerjev iz Evrope in ZDA zaradi bojazni pred zamudami ladij. Prav tako je na nadaljevanje padcev cen na relacijah do New Yorka vplivala nepričakovano kratka 3-dnevna stavka pristaniških delavcev na ameriški vzhodni obali. Drewry pričakuje, da se bodo padci cen ladijskih prevozov iz smeri Kitajske do Evrope in ZDA v prihodnjih tednih še nadaljevali.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 41. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 41. teden leta 2024

Avgustovske poplave lani, ko je padec industrijske proizvodnje v predelovalni dejavnosti v Sloveniji znašal na medletni ravni 14 %, so ustvarile nizko osnovo za rast v letošnjem avgustu. Ta je bila na letni ravni pričakovano visoka, pri 8 %. Ne glede na pričakovano visoko medletno rast, pa je industrijska proizvodnja v zadnjih štirih mesecih stagnirala. Proizvedenih motornih vozil, prikolic in polprikolic je bilo avgusta medletno za četrtino manj, v proizvodnji drugih vozil in plovil pa je bila proizvodnja za tretjino manjša. Zelo močno se je skrčila tudi proizvodnja pohištva (15 % nižja). V prvih osmih mesecih je industrijska proizvodnja v predelovalnih dejavnosti vseeno nekoliko porasla (+0,6 %), vendar ni ubežala učinkom nižjega povpraševanja na izvoznih trgih EU-27, kjer je sicer v tem obdobju upadla za 3,5 %. Še v začetku leta smo sicer Sloveniji napovedovali 3,5-odstotno rast industrijske proizvodnje v predelovalnih dejavnosti.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 39. in 40. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 39. in 40. teden leta 2024

Evropski sektorski PMI (S&P Global) v mesecu septembru so pokazali, da je bila skromna rast prisotna v 11-ih izmed 20-ih sektorjev, pretežno storitvenih. Najvišja rast je bila prisotna v programski opremi in storitvah, zdravstvenih storitvah, medijih in finančnih storitvah, kjer so opazneje naraščala tudi nova naročila, medtem ko je bil največji padec prisoten v avtomobilski industriji. Po 14-ih mesecih je bila zmerna rast aktivnosti ponovno zaznana v proizvodnji tehnološke opreme. Zaposlenost se je okrepila predvsem v storitvenih dejavnostih, zlasti v programski opremi in storitvah, najbolj je upadla v avtomobilski industriji. Cenovni pritiski pri vhodnih cenah so najhitreje naraščali v drugih finančnih storitvah, medtem ko so se znižali v avtomobilski in kovinski industriji. Znižanje prodajnih cen je bilo prisotno v papirni in kovinski industriji, proizvodnji gradbenega materiala in v transportnem sektorju.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 38. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 38. teden leta 2024

Zaupanje potrošnikov v Sloveniji je septembra na mesečni ravni precej upadlo (-4 o. t.) in je bilo najnižje v zadnjega pol leta. Septembrski padec je prispeval k prekinitvi izboljševanja potrošniškega zaupanja na četrtletni ravni in k zmernemu padcu v 3. četrtletju. K septembrskemu padcu razpoloženja je sicer prispeval zlasti bolj pesimističen pogled potrošnikov na prihodnje gospodarsko stanje, k čemer je pripomoglo po naši oceni poročanje o spremembah v nemški avtomobilski industriji in njen vpliv na soodvisne predelovalne dejavnosti v Sloveniji. Prav tako je k temu v določeni meri prispevala tudi nižja napoved gospodarske rasti za leto 2024. Minimalno se je izboljšala pripravljenost za večje nakupe potrošnikov in ocenjeno sedanje finančno stanje v gospodinjstvu.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 37. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 37. teden leta 2024

Skupna vrednost industrijske proizvodnje v Sloveniji je bila v prvih sedmih mesecih po podatkih z izločenim vplivom koledarja za 2,6 % nižja kot v prvih sedmih mesecih lanskega leta, na kar nakazuje 1,3-odstotni padec porabljene električne energije med poslovnimi subjekti v tem obdobju. K padcu je prispevala za dobro petino nižja proizvodnja v oskrbi z električno energijo, plinom in paro ter minimalen padec v predelovalnih dejavnostih, ki sicer predstavljajo okoli 95 % celotne industrijske proizvodnje, medtem ko je bila v rudarstvu višja za 12 %. Med oddelki predelovalnih dejavnosti je bila situacija raznolika. Padec je bil največji v proizvodnji nekovinskih mineralnih izdelkov (-13,5 %; steklo, cement, gradbeni materiali), proizvodnji tekstilij (-12,8 %) in proizvodnji pohištva (za desetino). Za 37,2 % je na drugi strani porasla proizvodnja oblačil in za slabo desetino proizvodnja drugih vozil in plovil. Proizvodnja kovin je porasla za 6,5 %, proizvodnja kovinskih izdelkov za 5,3 % in proizvodnja motornih vozil za 2 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 36. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 36. teden leta 2024

Četrtletni podatki o poslovanju podjetij v zasebnem sektorju v Sloveniji so pokazali, da je bruto marža (dodana vrednost v prodaji) v drugem četrtletju 2024 ostala nespremenjena glede na predhodno četrtletje pri 25 %, pri čemer ostaja stabilna zadnjih pet četrtletij in se giblje blizu dolgoročnega povprečja. Še posebej visoka je bila v zdravstvu in socialnem varstvu (60 %), drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (55 %), gostinstvu (47 %) in drugih dejavnostih (44 %). V predelovalnih dejavnostih zadnje leto in pol ostaja na podobni ravni pri 29 %. Stopnja investiranja (investicije glede na prodajo) je drugo četrtletje zapored ostala pri 4 %. Stroški dela v dodani vrednosti so glede na predhodno četrtletje porasli z 59 % na 63 % in bili najvišji po zadnjem četrtletju 2020. Do slednjega je prišlo zaradi relativno večje upočasnitve rasti dodane vrednosti v primerjavi z upočasnjeno rastjo plač, kar negativno vpliva na stroškovno konkurenčnost podjetij.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 34. in 35. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 34. in 35. teden leta 2024

Cene življenjskih potrebščin so avgusta v Sloveniji drugi mesec zapored upadle na mesečni ravni, in sicer tokrat za 0,2 %. Običajno so se avgusta podražile, in sicer v na podlagi dolgoletnega povprečja v povprečju za 0,2 %. Na padec cen so močno vplivale sezonsko nižje cene obutve (za desetino) in oblačil ob zamenjavi kolekcij (-6,7 %). Cene oblačil in obutve so bile tudi edina kategorija cen v potrošniški košarici, ki je bila nižja od povprečja leta 2015 (-6,6 %), kar pojasni selitev proizvodnje v azijske države. Glede na avgust 2023 so bile cene v avgustu 2024 v povprečju višje za 0,9 % (-0,4 o. t. glede na julij), kar je najnižja rast cen po marcu 2021. Cene blaga so na medletni ravni upadle drugi mesec zapored, do česar je prišlo prvič po začetku leta 2021, medtem ko se je rast cen storitev znižala na še vedno visokih 4,1 %, kar je bilo najnižje po marcu 2022.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 33. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 33. teden leta 2024

Realni BDP je v 2. četrtletju 2024 v Sloveniji glede na podatke z izločenim vplivom sezone in koledarja porasel za 0,2 %, kar predstavlja vrnitev k rasti po minimalnem padcu v 1. četrtletju (prva ocena: stagnacija rasti). To je bilo precej pod našimi pričakovanji o 0,5-odstotni rasti BDP. Glede na 2. četrtletje leta 2023 je bil realni BDP višji za 0,7 %. Padec bruto investicij v osnovna sredstva in šibki izvozni trendi sta bila ključna pri šibki gospodarski rasti.

Izpod peresa glavnega ekonomista: 32. teden leta 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista: 32. teden leta 2024

Evropski sektorski PMI je za mesec julij pokazal, da je bila rast prisotna v 7-ih izmed 20-ih sektorjev, najmanj po januarju 2024. Najvišja rast je bila drugi mesec zapored prisotna v bančništvu, ki mu sledita sektorja programske opreme in druge finance. Največji padec je bil medtem prisoten v avtomobilski industriji, kjer je bil najizrazitejši po februarju 2024. V 9-ih od 20-ih dejavnostih je zaposlenost naraščala, najizraziteje v medijskem sektorju. Najbolj je upadla v avtomobilski in kovinski industriji. Cenovni pritiski pri vhodnih cenah so najhitreje naraščali v drugih finančnih storitvah in turizmu, medtem ko so se najbolj znižali v avtomobilski industriji. Rast prodajnih cen se je ob zadostnem povpraševanju že peti mesec zapored najbolj izrazila v financah. Vir: S&P Global

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 31. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 31. teden 2024

Pogled na julijske indekse nabavnih managerjev v proizvodnji kaže, da azijska in surovinsko intenzivna gospodarstva v razvoju precej bolj krepijo proizvodnjo kot evropska. Še posebej pa je šibkost čutiti v srednji Evropi, predvsem zaradi padca izvoznih naročil v industriji, tudi v panogah, kjer so bila evropska podjetja tradicionalna uspešna: strojegradnji in avtomobilski industriji. Učinkovitost azijske konkurence v kombinaciji z večjimi vlaganji v raziskave in razvoj v končne proizvode, geopolitične napetosti in posledice energetske krize so po naši oceni trije ključni razlogi, ki pojasnijo to razliko.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 30. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 30. teden 2024

Indeks poslovne klime ifo v Nemčiji je julija presenetljivo upadel na najnižjo raven v zadnjih petih mesecih. K temu je prispevalo nazadovanje pričakovanj glede prihodnjega poslovanja (86,9), prav tako je upadla tudi ocena trenutnih razmer (87,1). Razpoloženje med nemškimi poslovnimi subjekti je na mesečni ravni najbolj upadlo v trgovini na drobno (-6 indeksnih točk), ki ji sledijo predelovalne dejavnosti (-4,8 indeksne točke), storitve (-3,5 indeksne točke), trgovina na debelo (-2,7 indeksne točke) in gradbeništvo (-0,8 indeksne točke). V predelovalnih dejavnostih izstopa padec ocene trenutnih poslovnih razmer, ki je najnižje po septembru 2020, kar je precejšnje negativno presenečenje. Prav tako so še dodatno upadla pričakovanja glede prihodnjega poslovanja v predelovalni dejavnosti, ki so bila najnižje v zadnjih 4-ih mesecih, kar deloma pripisujemo tudi zaostritvi trgovinske politike EU do Kitajske in vplivu kitajskih carin na izvoz nemških avtomobilov. Padec poslovne klime ifo v Nemčiji je v skladu s padcem razpoloženja, merjenim prek sestavljenega PMI indeksa.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 29. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 29. teden 2024

Pri storitveni menjavi je Slovenija v prvih petih mesecih beležila presežek njihovega izvoza nad uvozom v višini 1,4 mrd EUR, ki je ostal skoraj nespremenjen glede na enako lansko obdobje. Največji prispevek k rasti izvoza storitev (+1,5 %) je bil posledica rasti potrošnje tujcev (+75 mio EUR; +7,6 %), h kateri je pomembno prispevala majska petinska rast (najvišja v zadnjih 16-ih mesecih). V prvih petih mesecih je bil višji izvoz IKT storitev (+27,4 mio EUR; +7 %), zavarovalnih in pokojninskih storitev (+23,6 mio EUR; za petino) ter osebnih, kulturnih in rekreacijskih storitev (+14 mio EUR; za tretjino). Do padca je prišlo pri izvozu transportnih storitev (-50 mio EUR; -3,5 %), ostalih poslovnih storitev (-23,6 mio EUR; -2,7 %) ter tehničnih, s trgovino povezanih in drugih poslovnih storitev (-5,3 mio EUR; -1 %). Prav tako je do padca prišlo pri izvozu gradbenih storitev (-10 mio EUR; -3 %), kjer je bil majski padec (-14,7 % ) celo največji po septembru 2019, kar odraža ohlajanje nemškega gradbenega trga.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 28. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 28. teden 2024

Od začetka meseca maja se povprečna promptna cena prevoza klasičnega ladijskega kontejnerja (40 čevljev) po oceanu zopet močno draži. Ta je v preteklem tednu dosegla 5.900 USD, kar je največ po 25. avgustu 2022. Od doseženega vrha v septembru 2021 (10.377 USD) je cena nižja za 43 %. Glede na ceno pred pandemijo (2019), ko je bila cena najema pri 1.420 USD, je cena višja za več kot 4-krat. Na tedenski ravni so za 3 % porasle cene prevoza med Šanghajem in New Yorkom (9.387 USD). K rasti zadnjih je prispevalo tudi podpovprečno stanje vodnatosti Panamskega prekopa, ki se sicer postopoma izboljšuje, vendar vpliva na manjši in dražji ladijski promet. Na višanje cen ladijskega prevoza vpliva rast cen zavarovanj ob še vedno prisotnih napadih Houtijev ob obali Jemna v Rdečem morju. Prav tako del porasta cen pripisujemo odločitvam trgovcev o predčasni dobavi blaga ob časovno daljšem transportu blaga in morebitnih nepredvidenih zapletih v dobavnih verigah. Omenjeno je razvidno tudi v kitajskih izvoznih podatkih, ki za junij nakazujejo najvišjo rast izvoza v zadnjih 15-ih mesecih. Rast cen prevoza tako pripisujemo tudi sezonsko nadpovprečnemu povpraševanju evropskih in ameriških kupcev po blagu, izdelanem v Aziji.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 27. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 27. teden 2024

V 1. četrtletju 2024 so se cene stanovanjskih nepremičnin v EU-27 povišale za 0,4 % glede na prehodno četrtletje. Tako so nadomestile 0,3-odstotni padec v predhodnem četrtletju. Povišanje cen je bilo visoko v manjših državah (Bolgarija: +7,1 %, Madžarska: +5,1 %, Litva: +3,3 %, Španija: +2,7 %, Latvija: +2,7 %). V Franciji so drugo zaporedno četrtletje upadle (-2,1 %; predhodno: -2,7 %), kot tudi v Nemčiji (-1,1 %; predhodno: -2,0 %), medtem ko so bile v Italiji v zadnjih treh četrtletji bolj kot na podobni ravni. Nizka brezposelnost, rast plač in inflacija so dejavniki, ki prispevajo k stabilizaciji cen.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 26. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 26. teden 2024

Indeks poslovne klime ifo v Nemčiji je junija nekoliko presenetljivo upadel, in sicer na 88,6 (89,3 v maju), kar je najnižja raven v zadnjih treh mesecih. K temu je prispevalo nazadovanje pričakovanj glede prihodnjega poslovanja, medtem ko je bila ocena trenutnih razmer nespremenjena.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 25. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 25. teden 2024

V drugem četrtletju je bila gospodarska klima v Sloveniji najvišja po 1. četrtletju 2023, k čemur je prispevalo zaupanje med potrošniki (najvišje po zadnjem četrtletju 2021), v trgovini (najvišje po 3. četrtletju 2022), predelovalnih dejavnostih (najvišje po 1. četrtletju 2023) in storitvah (najvišje po 2. četrtletju 2023), medtem ko je bilo v gradbeništvu najnižje po zadnjem četrtletju 2020. Rast gospodarske klime podpira predvsem trend zniževanja rasti cen, kar krepi realno kupno moč. V juniju bo učinek osnove skoraj zagotovo vplival na to, da bo inflacija v Sloveniji na letni ravni upadla pod 2 %, kar bo dodatno prispevalo k rasti razpoloženja med potrošniki.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 24. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 24. teden 2024

Podatki o industrijski proizvodnji v predelovalnih dejavnostih v Sloveniji so precej spremenljivi, saj visokim padcem v posameznem mesecu (marec glede na februar: -6,9 %) sledijo tudi visoke rasti (april glede na marec: +5,7 %), kljub desezoniranem pogledu na podatke. Trimesečno drseče povprečje kaže, da okrevanje proizvodnje poteka od zadnjega četrtletja lani. Rast so poganjale dejavnosti, združene v visoko tehnološki proizvodnji, kjer ima največji pomen proizvodnja farmacevtskih izdelkov, manjšega pa tudi elektronska industrija.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 23. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 23. teden 2024

Povprečne cene električne energije za negospodinjske odjemalce v Sloveniji pred DDV so se v 1. četrtletju (169 EUR/MWh) znižale za petino glede na predhodno četrtletje, zemeljskega plina pa za šestino. Spremembe so bile bolj izrazite pri električni energiji, tudi zaradi večje pojavnosti letnih pogodb za nakup. Cene električne energije so bile najnižje po 2. četrtletju 2022, zemeljskega plina pa najnižje po zadnjem četrtletju 2021. Kar preseneča je predvsem to, da se v 1. četrtletju ta padec cen še ni odrazil v znatni rasti industrijske proizvodnje, ki pa bo verjetno večja v drugem in tretjem četrtletju, kar nakazuje okrevanje proizvodnih PMI v regiji.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 22. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 22. teden 2024

Majski podatki o poslovni klimi v nemški predelovalni dejavnosti so bili najboljši v zadnjem letu, k čemer je prispeval bolj optimističen pogled na prihodnost kot tudi ocena aktualnih razmer. Glede na vrednost kazalnika (-6,2) pa visoke rasti ni pričakovati. Izboljšalo se je tudi poslovno razpoloženje v trgovini (še posebej v veleprodaji) ter v gradbeništvu, medtem ko se je optimizem v storitvah nekoliko ohladil. Verjetnost gospodarske rasti v Nemčiji je v skladu z ifo-vim semaforjem pri 85 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 21. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 21. teden 2024

Povprečna rast cen storitev v najpomembnejših tržnih storitvah v Sloveniji se umirja, in sicer v obdobju zadnjega leta najbolj izrazito v transportu (+0,7 % četrtletna povprečna rast), IKT dejavnostih (+0,7 %) in drugih raznovrstnih dejavnostih (+0,7 %), medtem ko ostaja visoka v gostinstvu, pri 2 %. Vseeno se je rast tudi v gostinstvu znižala na najnižjo po 1. četrtletju 2022. Povprečna rast cen vseh storitev (0,9 % na povprečni četrtletni ravni) je bila najnižja po drugem četrtletju 2021 in nakazuje na umirjanje inflacijskih pritiskov pri domačih storitvah.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 20. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 20. teden 2024

Zadnja štiri četrtletja se število prostih delovnih mest v Sloveniji nekoliko znižuje (20.470 v 1. četrtletju 2024), vendar ostaja zgodovinsko nadpovprečno. Izrazit padec povpraševanja so beležili v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu in trgovini, kjer je polovica vseh prostih delovnih mest. Povečalo se je število prostih delovnih mest v transportu, kar pripisujemo obratu cikla zalog v industriji, distribuciji in trgovini zaradi višjega povpraševanje kupcev. Zmerno zniževanje števila prostih delovnih mest naj bi vplivalo na počasnejšo rast plač v prihodnjih mesecih.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 19. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 19. teden 2024

Marčevski podatki o gibanju industrijske proizvodnje v predelovalnih dejavnostih so pokazali splošno prisoten padec po vseh namenskih skupinah proizvodov, kar je bilo negativno presenečenje. Na četrtletni ravni je industrijska proizvodnja vendarle drugo zaporedno četrtletje skromno porasla, in sicer za 0,7 % po 0,8-odstotni rasti v zadnjem četrtletju lani. Kljub temu je bila v 1. četrtletju letošnjega leta še vedno za 3 % nižja kot lani.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 17. in 18. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 17. in 18. teden 2024

Drug zaporedni mesec je sestavljeni PMI v območju evra presegel 50, kar nakazuje na pospešek rasti v začetku 2. četrtletja. Okrevanje je bilo najbolj izrazito v Nemčiji, nekoliko manj v Franciji. Podatki za dve največjo mediteranski gospodarstvi še niso na voljo, vendar bodo zelo verjetno pokazali ohranjanje visoke gospodarske aktivnosti. Krepitev kazalnikov lahko predvsem pripišemo močni rasti v storitvah, medtem ko se industrijska proizvodnja še ni poslovila od krčenja (45,6 v marcu), kljub temu, da se je optimizem glede prihodnjega poslovanja povečal; v rasti proizvodnih naročil pa se to še ne izkazuje.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 16. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 16. teden 2024

Razmere v Rdečem morju so vplivale, da se je pretovor enot (709 tisoč) v pristaniški dejavnosti v Sloveniji v zadnjih šestih mesecih (med septembrom 2023 in februarjem 2024) znižal na najnižjo vrednost po decembru 2022. Kljub temu je bila po visokem decembrskem (-11 %) in januarskem padcu (-35 %), medletna februarska rast pozitivna (+4,4 %). K februarski medletni rasti pretovorjenih enot je prispeval večji pretovor motornih vozil (+12,5 %), medtem ko je bilo število pretovorjenih velikih kontejnerjev za 7 % nižje. Izraženo v tonah (+1,4 %) je bil februarja medletno nižji predvsem pretovor suhih razsutih tovorov (rude, premog in kmetijski pridelki), in sicer za 19 %, medtem ko je bil pretovor naftnih derivatov za 30 % višji, vozil za 15 % in drugega generalnega tovora (jekleni izdelki in gozdarski proizvodi izstopajo) za 31 %. Pretovorjena teža velikih kontejnerjev je bila nižja za 2 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 15. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 15. teden 2024

Podatki o industrijski proizvodnji v Sloveniji so precej nezanesljivi, vseeno pa kažejo, da se je predvsem okrepila proizvodnja izdelkov za široko porabo, ki se je okrepila v povprečju za 2,8 % na mesec v zadnjih treh znanih mesecih (december 2023-februar 2024). Sem spada proizvodnja farmacevtskih izdelkov, ki ima na to rast največji vpliv. Tudi v industriji materialov je rast prisotna, še posebej v papirni in kovinski industriji, pri nekovinskih mineralnih izdelkih (sem spadajo proizvodnja stekla, gradbenega materiala) pa so padci še prisotni. Proizvodnja izdelkov za investicije (industrijski stroji in oprema) se proti pričakovanjem pomembno še ni okrepila.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 14. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 14. teden 2024

Podrobni podatki o uvozu blaga v Slovenijo v prvih dveh mesecih leta kažejo, da njegovo dinamiko nareka predvsem farmacevtska industrija, saj je bil uvoz organskih kemičnih proizvodov (inputi za proizvodnjo zdravil) v obdobju enega leta iz Indije 22-krat večji, uvoz medicinskih in farmacevtskih proizvodov iz Singapurja pa 35-krat večji. Poleg tradicionalno visoke rasti uvoza iz Švice (+957 mio EUR) sta ti dve državi poleg Kitajske pomembno prispevali k rasti uvoza (+1,5 mrd EUR). Uvoz iz evropskih držav je bil kumulativno nižji, po rasti uvoza pa so izstopale tri evropske države: Francija, Litva in Romunija.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 13. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 13. teden 2024

Podatki o anketni brezposelnosti v Sloveniji za mesec februar kažejo, da ni delalo le še okoli 33 tisoč oseb, starih med 15 in 74 let; med temi je bil delež moških (53 %) večji od deleža žensk (47 %). Mesečna stopnja anketne brezposelnosti v Sloveniji je v februarju upadla na 3,1 %, kar je nova najnižja raven v zadnjih 14-ih letih. Število registrirano brezposelnih (49.720) se podobno znižuje in je bilo medletno nižje za okoli 7 %, tradicionalno pa se njihovo število po rasti v januarju znižuje do sredine leta.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 12. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 12. teden 2024

Že zadnjih 12 mesecev se cene izdelanih industrijskih proizvodov pri proizvajalcih v Sloveniji pretežno znižujejo, pri čemer so skupaj v tem obdobju upadle za slabe 3 %. Med temi so se najbolj znižale cene kovin (-18 %) ter papirja in papirnih izdelkov (-13 %), predvsem zaradi pomena cen zemeljskega plina in električne energije na njihovo proizvodno ceno ter pri kovinah tudi cen surovin. V proizvodnji kemičnih izdelkov so cene upadle za dobrih 5 %. Na drugi strani so najbolj narasle cene pijač in oblačil, ki so se povečale za nekoliko več kot 5 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 11. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 11. teden 2024

Decembrski velik padec industrijske proizvodnje v Sloveniji (-7,4 % glede na november, desezonirano), eden najvišjih v EU-27, pravzaprav sploh ni bil tako velik, če sodimo po zadnjem popravku podatka (-1,8 %). Na drugi strani verjetno tudi januarska rast ni bila tako spektakularna (+10,7 % glede na december) kot to prikazujejo prvi podatki Statističnega urada RS. Kar si moramo zapomniti pri objavah industrijske proizvodnje je predvsem njihova nezanesljivost, kar pomeni, da moramo biti pri teh podatkih izrazito previdni pri interpretaciji. Nekateri drugi podatki (poraba električne energije in zemeljskega plina) so predmet precej manjših revizij in kažejo zmerno okrevanje v januarju tudi v industriji, nikakor pa ne tako velikega, kot kaže prva objava industrijske proizvodnje. Tudi signali o okrevanju povpraševanja na ključnih evropskih trgih so zaenkrat mešani.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 10. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 10. teden 2024

Podatki o povprečni nabavni ceni dveh najpogostejših uporabljenih energentov v industriji: električni energiji in zemeljskem plinu so pokazali, da se povprečna tehtana cena električne energije za negospodinjske odjemalce znižuje le počasi, predvsem zaradi pretežno letnih zakupov. Padec cene v 1. četrtletju 2024 je tako zelo verjeten, vendar ne bo tako dramatičen, ker so številna podjetja zakupila električno energijo v sredini leta 2023 ali celo v 2022, ko so bile cene višje. Cene zemeljskega plina so presenetljivo porasle, kar je bilo v popolnem nasprotju s cenami na nizozemski borzi (Dutch ttf). Vseeno zaradi krajše povprečne ročnosti pogodb v industriji pričakujemo večji padec nabavnih cen zemeljskega plina v 2024.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 9. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 9. teden 2024

Decembrskem visokem medletnem padcu porabljene količine električne energije med poslovnimi subjekti (-3,8 %) je sledil januar - prvi mesec z rastjo (+0,8 %) po maju 2022. V zadnjih znanih treh mesecih je bila poraba še vedno medletno nižja za 1,4 %, kar je vseeno precejšnje izboljšanje glede na predhodnih 12 mesecev. To je lahko bilo tudi posledica načrtne odločitve večjih porabnikov o manjši proizvodnji v decembru, ker so bile januarske cene električne energije pri novih pogodbah za dobavo v povprečju nižje kot lani. Izrazito visoko rast porabe (+17 % januarja medletno; oz. +10 % v zadnjih treh mesecih medletno) pri zemeljskem plinu, navkljub bolj toplem vremenu, pa lahko zelo verjetno pripišemo predvsem rasti porabe v industriji, predvsem zaradi precej ugodnih cen kot tudi nizke proizvodnje v pretežnem delu leta 2023 zaradi lanskih visokih cen.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 8. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 8. teden 2024

Februarska gospodarska klima v Sloveniji je bila za odtenek slabša od januarske in ni sledila našim ocenam o rasti, in sicer predvsem zaradi zmanjšanja zaupanja v trgovini na drobno in v gradbeništvo kot tudi v predelovalnih dejavnostih. Po izračunu gospodarske klime z uporabo prilagojenih uteži dejavnosti glede na njihov pomen v slovenskem BDP (originalne uteži dajejo preveliko utež predelovalnim dejavnostim in prenizko storitvam), se je gospodarska klima v februarju vseeno okrepila, in sicer na najvišjo vrednost po maju 2023. Kljub temu smo predhodno ocenjevali, da se bo zaupanje v predelovalnih dejavnostih zaradi padca cen energentov izboljšalo, v storitvah pa nekoliko znižalo, zgodilo pa se je prav nasprotno. Vseeno v prihodnjih mesecih pričakujemo izboljšanje zaupanja v predelovalnih dejavnostih, kljub temu, da se proizvodni PMI v območju evra v februarju ni izboljšal, saj nižje cene energentov spodbudno delujejo na proizvodnjo.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 7. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 7. teden 2024

Prva ocena o 1,6-odstotni rasti BDP za Slovenijo je sicer nekoliko pod našimi pričakovanji (2,0 %), vendar je bila višja od decembrske (2022) ocene Focus Economics, ko je povprečni analitik Sloveniji napovedoval 1,3-odstotno rast. Rasti niso šli na roko tudi štirje delovni dnevi manj, zaradi katerih je bila rast nižja za 0,3 odstotne točke. Na gospodarsko rast sta imela najbolj ugoden učinek rast investicij in izboljšanje salda menjave s tujino, ki sta odražala predvsem ugodnejša cenovna gibanja za slovensko gospodarstvo. Aktualna osrednja ocena za gospodarsko rast v 2024 je pri 2,1 %, naša je pri 2,3 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 6. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 6. teden 2024

Decembrski podatki o industrijski proizvodnji v predelovalnih dejavnostih so bili izrazito slabi in pod pričakovanji, saj je industrijska proizvodnja upadla za 3 %, precej več od naših pričakovanj (-1 %), s čimer je povsem izničila rast iz predhodnih treh mesecev ter se ustalila na najnižji točki po avgustu 2023 in pred tem v januarju 2021. Omembe vredna je tudi negativna revizija novembrskih podatkov, ki je bila zgodovinsko gledano ena najvišjih, saj rast ni bila 4,7-odstotna, kot je bila prav ocena, temveč te skoraj ni bilo (+0,1 %). K padcu industrijske proizvodnje v decembru je najbolj prispeval padec (-18 %) proizvodnje netrajnih proizvodov za široko porabo (farmacija, ki je zelo volatilna) in proizvodnje strojev in naprav (-6,5 %), tudi v industriji materialov se je proizvodnja skrčila za 2,6 %, kljub visokem padcu cen zemeljskega plina. Skromna rast proizvodnega PMI v območju evra v januarju in pričakovan odboj v farmaciji bi morala prispevati k rasti industrijske proizvodnje v januarju.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 5. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 5. teden 2024

Dinamičen pogled na gibanje potrošniških cen v območju evra kaže, da se mesečna inflacija hitro umirja, kar pomeni, da se bodo medletni podatki o spremembi cen še zniževali (+2,8 % v januarju) v prihodnjih mesecih, razen v primeru ponovnega hitrega dviga cen naftnih derivatov. V zadnjih šestih mesecih se cene v območju evra v povprečju niso spremenile, medtem ko je jedrna inflacija (cene brez energentov, hrane, alkohola in tobaka) bila celo rahlo negativna (-0,1 %), kar odraža predvsem ugoden vpliv nižjih cen energentov na proizvodne cene, ponovno optimalno delovanje verig vrednosti in nižje povpraševanje po proizvodih. Ob tem so se pocenile tudi storitve, in sicer v povprečju za 0,2 % na mesec v zadnjega pol leta.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 4. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 4. teden 2024

Decembrski podatki o porabi električne energije pri negospodinjskih porabnikih v Sloveniji kažejo, da okrevanje industrijske proizvodnje ni premočrtno, saj je bila decembrska poraba medletno (-4 %) najnižja v zadnjih treh znanih mesecih. To je bilo predvsem posledica medletno nižje porabe v predelovalnih dejavnostih (-8 %), medtem ko so storitvene dejavnosti porabile približno toliko električne energije kot decembra 2022. Na četrtletni ravni je vseeno prisoten nižji padec kot v predhodnih treh četrtletjih, kar bi praviloma moralo pomeniti višjo rast dodane vrednosti v zadnjem četrtletju lani, saj je poraba električne energije povezano z gospodarsko aktivnostjo. Celotna poraba zemeljskega plina (podatki, ločeni na gospodinjstva in negospodinjske porabnike niso na voljo) je bila v zadnjem četrtletju 2023 za skoraj 6 % višja kot pred letom dni (samo decembra: medletno za 8 %), kar je predvsem posledica padca cene, ki je spodbudil porabo v predelovalnih dejavnostih.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 3. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 3. teden 2024

Novembrski podatki o prometnih gibanjih kažejo, da so se trendi v gospodarstvu izboljšali. Promet tovornih vozil čez cestne mejne prehode je bil novembra medletno višji za skoraj petino (za desetino v 11 mesecih 2023), potniških vozil čez cestne mejne prehoda pa za 12 % (za šestino v 11 mesecih 2023). Preobratu v industriji pritrjujejo tudi podatki o 4-odstotni medletni rasti pristaniškega pretovora, ki je bil v 11 mesecih sicer še vedno nižji, in sicer za 5 %. Podrobnejši vpogled v strukturo pa kaže, da se je pretovor velikih kontejnerjev v omenjenem obdobju povečal za 1,2 % (oktobra in novembra 20-odstotna medletna rast), motornih vozil za šestino, drugega tovora (razsuti in drugi generalni tovor, kjer je dodana vrednost nižja) pa znižal za 12 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 2. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 2. teden 2024

Novembrski desezonirani podatki o ravni industrijske proizvodnje v predelovalnih dejavnostih v Sloveniji so bili precej dobri in so povezani tudi z predhodno krepitvijo poslovnih tendenc v predelovalnih dejavnostih. Rast zadnjih v decembru bi se praviloma morala odraziti tudi v decembrski rasti industrijske proizvodnje. K temu je po naši oceni k rasti najbolj prispeval zaključek cikla zniževanja zalog pri distributerjih v Evropi, rahlo znižanje cen industrijskih surovin kot tudi visoko znižanje cen zemeljskega plina. Podaljševanje roka dobav polproizvodov iz Azije zaradi preusmeritve ladijskega tovora po daljši poti, pa bi lahko negativno vplivalo predvsem na trende v prihodnji dinamiki proizvodnje.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 1. teden 2024

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 1. teden 2024

Na podlagi podatkov o blagovni menjavi v Sloveniji je težko delati jasne zaključke, ker se spreminja tako sestava uvoženega kot izvoženega blaga kot tudi cene, še posebej zaradi velikih sprememb pri energentih. Prav tako učinek Švice – uradno prve trgovinske partnerice Slovenije in njenega vpliva na visok uvoz in izvoz zdravil dodatno vpliva na zadržane zaključke. Vseeno lahko za prvih deset mesecev leta 2023 naredimo zaključek, da je povprečna cena izvoženega izdelka medletno zrasla za 14 % in uvoženega za 5 %, kar pomeni pomembno izboljšanje pogojev menjave po dveh predhodnih letih nasprotnih trendov. Razlika v ceni (med izvoženim in uvoženimi izdelki) na enoto teže je pri trgih EU-27 znašala 6,6 odstotne točke, pri drugih trgih (učinek zdravil je bil tu ključen) pa 11,4 odstotne točke.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 51. in 52. teden 2023

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 51. in 52. teden 2023

V drugi polovici decembra so bili objavljeni podatki za Slovenijo v povprečju dobri, še posebej so se okrepili indikatorji pričakovanj kot je gospodarska klima, znižale pa so se uvozne cene proizvodov, kar naj bi prispevalo k ponovno višji realni rasti zasebne potrošnje. Rast oktobrskih plač se je nekoliko umirila, padec potrošniških cen v zadnjih dveh mesecih leta pa je bilo dobrodošlo predvsem za trgovce in storitveni sektor.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 50. teden 2023

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 50. teden 2023

Ob zaključku leta se inflacijska gibanja v Sloveniji umirjajo precej bolj od predhodnih pričakovanj, na kar ima vpliv tako padec cen naftnih derivatov na mednarodnih trgih, drugih energentov (zemeljskega plina, električne energije, premoga) in kmetijskih surovin kot tudi sprejeti interventni ukrepi pri trošarinah in maržah. Posledično tudi v decembru pričakujemo deflacijo, kar bo decembrsko medletno rast cen v Sloveniji po naši oceni znižalo na 4,2 %. Posledično tudi povprečno rast cen v 2024 vidimo precej bližje 3 % kot 4 %, tudi upoštevaje ponovno zmerno rast cen naftnih derivatov v 1. četrtletju 2024.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 49. teden 2023

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 49. teden 2023

Šibko povpraševanje po industrijskih izdelkih zaradi globalnega cikla zniževanja zalog in visoke rasti končnih cen izdelkov je vplival povratno tudi na šibkejše povpraševanje po surovinah in energentih, kar je vplivalo na njihovo znižanje cen in s tem odprlo tudi pot do nižjih cen pri proizvajalcih. Med izjemami izpostavljamo rast cene železove rude (input za jeklo), ki se je v zadnjih treh mesecih okrepila za petino in je na podobni višini kot v februarju 2023. Razlog za to je bil umik letne proizvodne omejitve jekla na Kitajskem, kar je vplivalo na večji uvoz železove rude iz Brazilije in Avstralije. Posledično so se cene jekla znižale, proizvajalcem pa se je skrčila marža. Zaradi situacije na kitajskem nepremičninskem trgu je to precej nepričakovan razplet in odraža verjetno tudi določene cilje glede ohranjanja zaposlenosti v kitajski industriji, saj je bilo več jekla izvoženega. Cena jekla v Evropi naj bi bila v zadnjem četrtletju leta 2023 po osrednji napovedi analitikov pri Focus Economics za okoli 14 % nižja kot v prvem četrtletju leta.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 48. teden 2023

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 48. teden 2023

Septembrski podatki o realnem gibanju prihodkov v tržnih storitvah v Sloveniji (+0,8 % glede na avgust) kažejo na preobrat trendov v prometu in skladiščenju (+2,4 %), rast je ostala visoka v gostinstvu (+5 %) in drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (+3 %). Prav tako so bili navzgor revidirani podatki o rasti v predhodnih dveh mesecih, kar dviguje verjetnost o popravku gibanja BDP v 3. četrtletju (-0,2 % glede na 2. četrtletje po prvi oceni). Na drugi strani je na trgu dela čutiti šibkost, saj se je mesečna stopnja anketne brezposelnosti v oktobru zvišala na 4,1 % po desezoniranih podatkih, kar je bilo najvišje v zadnjih 15-ih mesecih. Ob koncu oktobra je bilo po podatkih Zavoda za zaposlovanje registriranih 47,2 tisoč brezposelnih, kar je bilo 2,7 % več kot septembra. Oktobrski prirast registrirano brezposelnih je sezonski pojav, vendar je bil vseeno najvišji po letu 2019.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 47. teden 2023

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 47. teden 2023

Razpoloženje v slovenskem gospodarstvu se je v novembru skladno s pričakovanji nekoliko izboljšalo, na kar so imeli vpliv dvigi zaupanja v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu in potrošnikov. Velik padec zaupanja v trgovini na drobno je nekoliko presenetljiv, saj so na drugi strani potrošniki okrepili pričakovanja o večjih nakupih v naslednjih 12 mesecih. K temu so po naši oceni vplivale nižje cene naftnih derivatov ter realna rast plač, ki znaša v tekočem letu okoli 2 % in se v zadnjih mesecih krepi.