Cene v ZDA so v juniju na mesečni ravni po sezonsko prilagojenih podatkih porasle za 0,3 %, v zadnjih treh mesecih pa v povprečju za 0,2 %. K rasti cen v juniju je prispevala ponovna rast cen energentov (za odstotek), zlasti zaradi višjih cen naftnih derivatov. Pospešila se je rast cen zdravstvenih storitev (+0,6 %). Med carinsko izpostavljenimi blagovnimi kategorijami je izstopala rast cen gospodinjskih naprav in igrač (oboje +1,8 %), ki je bila na večletnem vrhu. Cene hrane so drugi mesec zapored porasle za 0,3 %, k čemer so prispevale višje cene svežega sadja (+1,3 %), zlasti pomaranč (+3,5 %), kar je glede na padec svetovnih cen slednjih posledica šibkejšega dolarja. K višji rasti cen sveže zelenjave (za pol odstotka) so prispevale višje cene zelene solate (za odstotek). Cene novih vozil so upadle za 0,3 % in cene rabljenih vozil za 0,7 %. Mesečni porast cen je ublažila nižja rast cen najemnin (dve petini potrošniške košarice), ki je dosegla 0,2 %. Julijsko zasedanje FED-a zelo verjetno glede na zadnje inflacijske podatke in še vedno ugodne razmere na trgu dela ne bo prineslo spremembe ključnih obrestnih mer. Vir: Bureau of Labour Statistics
Prva ocena majskih podatkov o gibanju industrijske proizvodnje v Sloveniji potrjuje, da se je v zadnjih treh mesecih upad v predelovalni dejavnosti ustavil, kar je bilo predvsem posledica rasti proizvodnje pri proizvodih za investicije (stroji in oprema). Tudi v proizvodnji trajnih proizvodov za široko porabo (pohištvo, gospodinjski aparati, vozila) je bila prisotna skromna rast, medtem ko sta se še krčili proizvodnja netrajnih proizvodov za široko porabo (zdravila, pijača, hrana) in industrija materialov (kemikalije, papir, kovine). Vir: Statistični urad RS
Gospodarska rast Slovenije naj bi leta 2025 znašala 1,8 %, kar je precej nižje od dolgoletnega povprečja (2,9 %) in tudi nižje od jesenske napovedi GZS (2,5 %). Glavni razlog za znižanje je bil presenetljiv padec BDP v 1. četrtletju 2025 (–0,7 % medletno), ki je močno vplival na letno osnovo. Glavni razlogi za odstopanje od prejšnjih napovedi so: šibkejši trg dela, nižja investicijska aktivnost, geopolitična negotovost (carinske vojne, Trumpova politika), višje cene energentov v Sloveniji ter znižanje kohezijskih sredstev EU.
Cene surovin in energentov (Svetovna banka) so se za evrske kupce v juniju prvič v zadnjih 5-ih mesecih podražile, in sicer za 3,2 %. K temu so v pomembni meri prispevale dražje energetske surovine (+7,4 %), katerih cene so porasle prvič po januarju 2025. Tretja zaporedna mesečna rast cen je bila prisotna pri plemenitih kovinah (za pol odstotka). Cene ne energetskih surovin so četrti mesec zapored upadle (-3 %), k čemer je prispeval pospešen padec cen kmetijskih surovin (-4,8 %), zlasti za pripravo pijač (za desetino) in prehranskih surovin (-3,5 %). Padec cen ne energetskih surovin je ublažila 5-odstotna rast cen umetnih gnojil. Cene kovin in mineralov so zmerno upadle (pol odstotka). Dve petini porasta cen svetovnih surovin je za evrske kupce ublažil močnejši evro (+2 %) napram ameriškemu dolarju, ki se je okrepil peti mesec zapored in bil najmočnejši po oktobru 2021.
V prvih 4-ih mesecih leta 2025 je obseg pristaniškega blagovnega prometa (merjen v tonah) za 6,4 % presegel obseg iz enakega obdobja lanskega leta. To je posledica 14-odstotne rasti pretovora velikih kontejnerjev, 13-odstotne rasti pretovora motornih vozil, 8-odstotne rasti pretovora suhega razsutega tovora, k čemer je prispeval zlasti porast pretovora premoga, in 7-odstotne rasti pretovora drugega generalnega tovora. Količina tekočega razsutega pretovora je upadla za 11 % in odraža predvsem manjšo količino pretovora naftnih derivatov. Pri tem je potrebno tudi izpostaviti, da je učinek osnove pomembno prispeval k opisani rasti, saj so ladje zamujale z dostavo blaga v letu 2024 zaradi situacije v Rdečem morju, vendar predvsem na področju blaga z nižjo dodano vrednostjo (suhi razsuti tovor). Obseg pretovora je bil tako v prvih štirih mesecih leta 2025 še vedno za 1,4 % nižji kot v enakih mesecih leta 2023.