Geopolitične eskalacije so trenutno največja bojazen

Potencialni razpleti treh trenutno največjih vprašanj, s katerimi se ukvarja gospodarstvo, bodo narekovali gibanje cen surovin in gospodarskih trendov.

Svet se je znašel v vrtincu nepredvidljivih situacij, ki so se kot snežna krogla začele prelivati iz zdravstvene, politične sfere v gospodarsko. Izzivov je veliko, a niso vsi slabi. Glavni ekonomist Analitike GZS Bojan Ivanc, CFA, CAIA, na primer izpostavlja, da aktualni izzivi z inflacijo ne pomenijo samo nekaj slabega. Opominja tudi na dogajanje tako na področju ladijskih prevozov kot trgu surovin, ki nakazujejo tudi pozitivne spremembe. Kot glavne bojazni našteje razpad enotnega energetskega trga, dlje časa povišane cene električne energije in zemeljskega plina ter geopolitične eskalacije. Izzivi pa so tudi priložnost za nove korake. Enega takih je storila Gospodarska zbornica Slovenije z ustanovitvijo Inštituta za strateške in gospodarske raziskave, katerega prokurist je naš sogovornik. Glavni namen inštituta je pomagati gospodarstvu z dolgoletnimi kompetencami, ki jih zbornica lahko ponudi.

Več v prilogi.