Velika Britanija še bolj potrebuje EU kot EU potrebuje Veliko Britanijo.
Zaradi nizke cene surove nafte svetovno in slovensko gospodarstvo hitreje okrevata. Koliko časa bo tako, je nemogoče napovedati.
Na zahtevnem jeklarskem trgu, kjer vladajo nizke cene in močna kitajska konkurenca, bodo lahko preživeli le nišni proizvajalci, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost.
Izziv za poslovodstvo: »V naši družbi se lotevamo vstopa na nov trg zelo strateško, zato smo izkoristili več informacijskih kanalov, kot so gospodarska diplomacija, dogodkI mreženja Centra za mednarodno poslovanje pri GZS in obiski pomembnih sejmov.«
Predlog davčne reforme GZS in Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije (ZDSS) je usmerjen h krepitvi zaposlovanja v zasebnem sektorju, saj je BDP od predkrizne ravni nižji za štiri odstotke, število delovnih mest pa je nižje kar za osem odstotkov.
V letošnjem letu lahko v analitiki GZS pričakujemo 2-odstotno gospodarsko rast, v 2017 nekoliko višjo, ki jo bodo v vse večji meri poganjale storitvene dejavnosti. Te bodo rasle hitreje zaradi višjega trošenja gospodinjstev, tudi na račun manjšega varčevanje in večjega zadolževanja.
Aktualna spomladanska napoved Evropske komisije je relativno konservativna, vendar prinaša pomembni opozorili državi ter izvoznikom. Prvo je, da denar ne bo večno poceni ter da naj država izkoristi čas za znižanje javnega dolga. Kot drugo svari naše izvoznike pred šibkejšimi izvoznimi obeti na naših ključnih trgih.
Z višjo potrošnjo v storitvenih dejavnostih se vloga le-teh v gospodarski rasti povečuje, kljub velikim pritiskom na cene storitev.
Pozitivni obeti iz lanskega leta ostajajo ohranjeni, na osnovi ankete ekonomskega okolja in analiza anketnega vprašalnika. Pričakovanja o rasti na izvoznih trgih bodo gonilo rasti EBITDA, neto dobička, investicij in zaposlenih. Izpostavljamo: - Pričakovanja ostajajo visoka - Obeti na tujih trgih dobri - Dobiček navzgor, predvsem pri velikih - Večja rast investicij MSP-jev - Administrativne ovire znova številka 1
O padcu optimizma v razvitih državah si lahko preberete v novih Tekočih ekonomskih gibanjih, april 2016. Optimizem vodstvenih kadrov o globalni ekonomiji v 2016 se je znižal, medtem ko so ugodna pričakovanja za svoje družbe ohranili. Pozitivni pogledi managerjev v razvitih državah so se precej bolj znižali kot pri tistih v državah v razvoju, po ravni optimizma pa so si podobni.