Compared to the previous month, July’s growth of industrial production was negative (-1.7% vs our estimate: -1.0%), while year-on-year (compared to July 2020) it was 8.9% higher. As expected, growth slowed down (it was 15% higher year on year in the 1H 2021) to 13% in the seven months of 2021. In mining, industrial production was down 2.6% year on year in the same period, in energy by 1.5%, but in manufacturing it was higher by about 15%.
Rast slovenske industrijske proizvodnje je bila julija glede na predhodni mesec negativna (-1,7 %, naša ocena: -1,0 %), medletno (glede na julij 2020) pa je bila višja za 8,9 %. Pričakovano se je rast upočasnila (v 1. polovici leta je bila medletno višja za 15 %) na 13 % v prvih sedmih mesecih leta 2021. V rudarstvu je bila industrijska proizvodnja v omenjenem obdobju medletno nižja za 2,6 %, v energetiki za 1,5 %, v predelovalnih dejavnostih pa je bila višja za okoli 15 %.
Globalni proizvodni indeks JP Morgan Global Manufacturing je pokazal, da je bilo razpoloženje v svetovni industriji konec avgusta (54,1) nekoliko nižje kot julija (55,4), kar je bila posledica nižje rasti proizvodnje in novih naročil ter dviga stroškov vhodnih surovin in polizdelkov. Rast se je upočasnila tako v ZDA kot v območju evra, medtem ko so bili indeksi v azijskih državah v povprečju celo pod 50, kar nakazuje na krčenje proizvodnje v zadevnem mesecu. To je povezano s širjenjem primerov okužb s COVID-19 v številnih azijskih gospodarstvih.
November data on exports (1 week ahead of Eurostat release) from Slovenian Statistical Office shows that trends have improved in final months, what was expected based on improving sentiment in manufacturing as well as anecdotal data from main companies. Y-o-y change (Nov. 20/Nov. 19) was positive (+0.9%; +EUR 30 m), for both group of markets (exports to EU: +EUR 20 m and exports to non-EU: +EUR 10 m).
Globalni proizvodni indeks JP Morgan Global Manufacturing je pokazal, da je bilo razpoloženja v svetovni industriji konec julija (55,4) precej podobno tistemu v juniji (55,5), oziroma, da dvig okužb v nekaterih večjih državah ni prispeval k poslabšanju pričakovanj o prihodnjem ali aktualnem poslovanju. Vsi trije glavni tipi predelovalnih dejavnostih so beležili rast, najpočasnejšo kategorija izdelkov za potrošnike, kjer pa se je rast sicer pospešila. Najboljša slika v predelovalnih dejavnostih je bila na Nizozemskem, v Nemčiji, Avstriji, ZDA, medtem ko sta na drugi strani precej pod povprečjem bili Kitajska (50,3) in Japonska (53). Vzhajajoči trgi Azije so bili še posebej šibki, saj se je aktivnost na Tajskem, Maleziji, Vietnamu, Indoneziji in Mjanmaru celo znižala.
The global production index JP Morgan Global Manufacturing showed that the sentiment in global manufacturing at the end of July (55.4) was quite similar to that in June (55.5), or that the rise in infections in some major countries did not contribute to deteriorating expectations of future or current operations. All three main types of manufacturing recorded growth, the slowest the category of consumer goods products, where growth accelerated. The highest sentiment in manufacturing was in the Netherlands, Germany, Austria, USA, while on the other hand, China (50.3) and Japan (53) were well below the average. Asia’s emerging markets were particularly weak, with activity in Thailand, Malaysia, Vietnam, Indonesia and Myanmar even declining.
GDP in the EU-27 increased by 1.9% in the Q2 21 compared to the Q1 21 (in the EA-19 by 2%, Reuters Consensus: +1.5%), which was more than we expected (1.4%). Among the 11 countries for which data are already available, the highest growth was recorded in Portugal (+ 4.9%, where, by the way, the fall in GDP was high in the Q1 21, at -3.2%) and in Austria (+4.3%). Growth was also high in Latvia (+3.7%) and Spain (+ 2.8%). GDP in Europe's largest economy - Germany, strengthened by 1.5% (after a 1.8% drop in the 1st quarter of 2021), growth in France was disappointing (0.9% after unchanged growth in the Q1 2021).
BDP v EU-27 se je v 2. četrtletju 2021 povečal za 1,9 % glede na 1. četrtletje (v območju evra za 2 %, Reuters Consensus: +1,5 %), kar je bilo več od naših pričakovanj (1,4 %). Med 11-imi državami, za katere so podatki že na voljo, je bila najvišja rast zabeležena na Portugalskem (+4,9 %, kjer je bil, mimogrede, padec BDP v 1. četrtletju visok, pri -3,2 %) in v Avstriji (+4,3 %).
Šest gospodarstev zahodnega Balkana, držav bivše Jugoslavije, izvzemši Slovenijo, naj bi beležilo precej različno dinamiko gospodarskega odboja, ki bo odvisna tako od dinamike cepljenja kot od pogojev zadolževanja na mednarodnih trgih in razpoložljivosti EU sredstev. >
Vrednost opravljenih gradbenih del je kljub izzivom epidemije covid-19 ostala na podobni ravni kot v predhodnem letu. Gradbeništvo je v letu 2020 izkazalo za 0,5 % manj čistih prihodkov od prodaje, dobiček je bil nižji za 14,2 %. V naslednjih letih lahko pričakujemo višjo rast gradbenih del, skladno z rastjo javnih investicij in ob podpori EU sredstev v zasebnem sektorju.