Od 12. do 18. 02. 2022
Potrošniki z malo manj skrbi o prihodnji rasti cen
Slovenski potrošniki umirili svoja pričakovanja o prihodnjem gibanju cen
Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila v februarju 2022 na mesečni ravni za 3 odstotne točke višja, kar je bilo precej skladno z našimi pričakovanji (rast v višini 2 točk). Dvig vrednosti kazalnika zaupanja na mesečni ravni so povzročila bolj optimistična pričakovanja potrošnikov glede gospodarskega stanja v državi (za 8 odstotnih točk) in finančnega stanja v gospodinjstvih (za 7 odstotnih točk). To je po naši oceni posledica pričakovanj o umiku preostalih zajezitvenih ukrepov kot tudi pričakovanj o rasti plač.
Bolj pesimistična so bila pričakovanja potrošnikov glede večjih nakupov (za 3 odstotne točke). Kazalnik mnenja potrošnikov glede trenutnega finančnega stanja v gospodinjstvu je ohranil vrednost iz prejšnjega meseca. Kazalnik gibanja cen v zadnjih 12 mesecih je dosegel najvišjo vrednost po oktobru 2008. To pomeni, da vedno več potrošnikov občuti višanje cen. Precej pomembnejši je kazalnik gibanja cen v prihodnosti. 43 % potrošnikov meni, da bodo naraščale hitreje, kar je najmanjši odstotek po septembru 2021. Tretjina jih meni, da bodo cene naraščale po enaki stopnji (37 % v januarju 2022), 14 % pa, da po nižji stopnji kot v preteklosti (največ po marcu 2021).
Konec leta je avtomobilska industrija že okrevala
Decembra 2021 se je industrijska proizvodnja v EU-27 povečala za 0,7 %, v območju evra pa celo nekoliko hitreje (kar je neobičajno), in sicer za 1,2 %. K mesečni rasti je najbolj prispevala rast proizvodnje kapitalskih dobrin (+2,6 % v območju evra), kar pripisujemo pretežno okrevanju avtomobilske industrije zaradi izboljšanja dobavljivosti nekaterih komponent. Med državami članicami je bila rast visoka na Irskem (+10,3 %), v Litvi (+6,2 %) in v Luksemburgu (+5,1 %), s padci pa so se soočili na Češkem (-2,9 %), v Avstriji (-1,1 %) in Italiji (-1,0 %). V Nemčiji je rast znašala 1,1 % (prav toliko kot v Sloveniji) in je bila že tretji zaporedni mesec pozitivna. V celotnem letu 2021 je bila v EU-27 višja za 8,2 %, v območju evra za 7,8 %.
Trdni podatki v gradbeništvu slabši tudi decembra
Realna vrednost opravljenih gradbenih del je bila decembra nižja za 6,4 % medletno oziroma za 2,2 % nižja kot novembra, kar je bilo skladno z našo oceno (-3 %). Mesečno je bil visok padec del pri stavbah (-9 %) in gradnji inženirskih objektov (-7 %). V celotnem letu 2021 so nas trendi močno razočarali (-5,6 % manj gradbenih del v 2021), pri čemer smo podcenili padec pri gradnji poslovnih stavb. Vseeno ocenjujemo, da bodo kasnejši popravki podatkov znatni in predvsem pozitivni.
Semafor napovedi
V prilogi podrobneje analiziramo še spodaj navedene teme:
Ključne aktualne teme za poslovne uporabnike
Inflacija, cene in dosegljivost surovin, zajezitveni ukrepi in državni odloki, fiskalna politika po 2023, pomanjkanje zaposlenih, cene nepremičnin, obrestne mere, zelena transformacija in NOO, cene električne energije, nafte in zemeljskega plina, shema pomoči za energetsko-intenzivna podjetja, dohodninska reforma, geopolitične napetosti v Vzhodni Evropi.
Legenda: po pomenu rastoče, po pomenu padajoče
Analitika v medijih
17. 02. 2022 Tudi v zasebnem sektorju se krepijo pritiski za dvig plač Vir: Dnevnik 16. 02. 2022 Okrogla miza PwC-ja: Slovenija iz koronske krize izšla kot zmagovalka Vir: Rtvslo.si 16. 02. 2022 Slovenski direktorji so bolj kot tuji prepričani o rasti prihodkov podjetij, ki jih vodijo Vir: Finance 15. 02. 2022 Konflikt z vrsto slabih posledic za EU Vir: Delo
Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS? 📰
Oglejte si tudi rubriko v angleškem jeziku.