K okrevanju višegrajskih gospodarstev naj bi od leta 2021 naprej znatno pripomogel velik priliv transferjev EU, zlasti iz sklada EU za instrumenta Next Generation EU (NGEU).
Velike razlike v poslovanju poslovnih subjektov kot posledica epidemije v 2020. 70 % storitvenih in 60 % industrijskih podjetij je v lanskem letu beležilo padec prodaje.
Okrevanje Zahodnega Balkana bo v 2021 močno odvisno od investicijskih vlaganj, turizma in domače potrošnje. Pandemija covida-19 je Zahodni Balkan potisnila v globoko recesijo, z upadanjem domačega in tujega povpraševanja, skupaj z motnjami v oskrbovalnih verigah. Tako naj bi se BDP Zahodnega Balkana leta 2020 znižal za 4,8 %, v 2021 pa porasel za 3,5 % (IMF). Drugi, močnejši val pandemije, upočasnjuje gospodarsko okrevanje v regiji. Omejitve potovanj in ukrepi za socialno distanciranje so prav tako zmanjšali rast v tistih državah, ki so bolj odvisne od turizma. Turizem naj bi bil ob zelo nizki osnovi v 2020 ključnega pomena za okrevanje v 2021, pričakuje se tudi rast v gradbeništvu.
Države s priložnostmi/Tvegane države
Uspešno poslovanje družb v letu 2015 prinaša dobre obete za tekoče leto. Pričakovanja storitvenih podjetij so najvišja v zadnjih sedmih letih.
Inflacija bi ugodno delovala na gospodarstvo in mogoce spodbudila kakšno podjetje, da se vsaj na kratek rok bolj posveti domacemu trgu.
Velika Britanija še bolj potrebuje EU kot EU potrebuje Veliko Britanijo.
Zaradi nizke cene surove nafte svetovno in slovensko gospodarstvo hitreje okrevata. Koliko časa bo tako, je nemogoče napovedati.