Seznanite s pričakovanji gospodarstvenikov na osnovi ankete Eurochambres 2025. Primerljiva evropska anketa Eurochambres, kamor bo vključena tudi Slovenija, bo na voljo konec novembra.
Industrija že tretje leto zapored z izrazito pesimističnimi pričakovanji, tudi za leto 2025
Pod vplivom trenutnih gospodarskih razmer reprezentativni vzorec slovenskih podjetjih v svojih napovedih za leto 2025 ne pričakuje občutnega izboljšanja. Na negativen saldo odgovorov pomembno vplivajo dejavniki, kot so znižano povpraševanje, zlasti v predelovalnih dejavnostih, in visoki stroški ne-energetskih surovin, ki se kljub zmanjšanju cen energentov še vedno ohranjajo na višjih ravneh kot pred krizo. Te razmere močno vplivajo na odgovore anketirancev, ki ne pričakujejo občutnega izboljšanja v letu 2025.
Neto pričakovanja (razlika med pozitivnimi in negativnimi odgovori) za leto 2025 nakazujejo na krčenje poslovnih aktivnosti. Po podatkih iz septembrske ankete Analitike GZS, izvedene v okviru »Evropske ankete ekonomskega okolja v 2025«, anketirana podjetja ocenjujejo ključne poslovne parametre – prodajo, investicije in zaposlovanje – zelo pesimistično, in sicer predvsem v predelovalnih dejavnostih. Umirjanje gospodarske aktivnosti, tako na domačem kot mednarodnem trgu, ustvarja dodaten pritisk na ta podjetja. Pričakovanja glede rasti nekoliko bolj optimistična v storitvenem sektorju. Pesimizem je najbolj prisoten med velikimi in srednje velikimi podjetji, medtem ko majhna in mikro podjetja pričakujejo rahlo izboljšanje poslovanja na tujih trgih, zaposlovanja in investicij. Kljub temu pa podjetja vseh velikostnih razredov za domači trg napoveduje zmanjšanje prodaje. V prvih sedmih mesecih leta 2023 se industrijska proizvodnja v Sloveniji v predelovalnih dejavnostih ni pomembno spremenila. Na drugi strani je storitveni sektor za leto 2025 precej bolj optimističen zaradi rasti poslovanja v 2024, kar pomeni, da bo prispeval k rasti glavnih komponent povpraševanja. V istem obdobju je nominalni prihodek v storitvenih dejavnostih narasel za 3 %, vendar so v nekaterih podsektorjih, kot so promet, skladiščenje ter strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti, zabeležili upad prodaje.
Ocene za poslovno leto 2025 so kumulativno (agregatno) le nekoliko boljše kot tiste, ki so jih podjetja podala v septembru 2023, ko smo jih vprašali o pričakovanjih za leto 2024. Kljub temu, da so se visoke cene energentov in svetovnih cen surovin znižale, in inflacijski pritiski niso več izraziti, so družbe iz predelovalnih dejavnosti še pretežno pesimistične.
Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS?
Kliknite na "Želim se naročiti"