37. teden 202441
Industrijska proizvodnja šibka tudi v avgustu
Avgustovske poplave lani, ko je padec industrijske proizvodnje v predelovalni dejavnosti v Sloveniji znašal na medletni ravni 14 %, so ustvarile nizko osnovo za rast v letošnjem avgustu. Ta je bila na letni ravni pričakovano visoka, pri 8 %. Ne glede na pričakovano visoko medletno rast, pa je industrijska proizvodnja v zadnjih štirih mesecih stagnirala. Proizvedenih motornih vozil, prikolic in polprikolic je bilo avgusta medletno za četrtino manj, v proizvodnji drugih vozil in plovil pa je bila proizvodnja za tretjino manjša. Zelo močno se je skrčila tudi proizvodnja pohištva (15 % nižja). V prvih osmih mesecih je industrijska proizvodnja v predelovalnih dejavnosti vseeno nekoliko porasla (+0,6 %), vendar ni ubežala učinkom nižjega povpraševanja na izvoznih trgih EU-27, kjer je sicer v tem obdobju upadla za 3,5 %. Še v začetku leta smo sicer Sloveniji napovedovali 3,5-odstotno rast industrijske proizvodnje v predelovalnih dejavnosti.
Precejšen padec proizvodnje v avtomobilski industriji
Skupna vrednost industrijske proizvodnje v Sloveniji je v avgustu na mesečni ravni po desezoniranih podatkih porasla za 0,3 %, k čemur je prispevala 2-odstotna rast v rudarstvu in 4-odstotna rast v oskrbi z električno energijo, plinom in paro. V predelovalni dejavnosti se je medtem drugi mesec zapored znižala, in sicer za 0,2 % (naša ocena: rast v višini 1 %), kar je bilo nekako v skladu s še vedno šibkim zaupanjem v predelovalni dejavnosti, zlasti na račun nižjega stanja novih naročil. Na ravni 3-mesečnih drsečih sredin (junij 2024 – avgust 2024) je v predelovalni dejavnosti prisotna skromna rast proizvodnje. Še nekoliko očitneje se stanje v predelovalni dejavnosti odraža ob primerjavi obsega proizvodnje na ravni zadnjih 6-ih mesecev glede na predhodnih 6 mesecev (marec 2024 - avgust 2024 / september 2023 – februar 2024), kjer je po pol leta prišlo do ponovnega pojava zmernega padca (-0,3 %). Podatki o industrijski proizvodnji so v zadnjem času manj zanesljivi, še zlasti ob tehničnih težavah v navezavi na obdelavo podatkovnih serij, in podvrženi posledičnim rednim revizijam, zato je zanesljivejša primerjava podatkov na 3- ali 6-mesečni časovni vrsti. Več v prilogi.
Dogajanje na Bližnjem vzhodu zaenkrat brez večjega vpliva na inflacijska pričakovanja
Indeks zaupanje potrošnikov v ZDA je v oktobru (69) upadel prvič v zadnjih treh mesecih, in sicer za 1,2 indeksni točki. Razpoloženje ameriških potrošnikov še vedno za dve petini presega dno, doseženo v juniju 2022. Glede na oktober 2023 je razpoloženje višje za 8 %. K siceršnjemu mesečnemu padcu razpoloženja je prispeval rahel padec ocene trenutnega in bodočega stanja osebnih financ gospodinjstev, medtem ko so dolgoročna pričakovanja glede poslovnih razmer porasla na 6-mesečni vrh. Glede na pretekli mesec ni bilo večjih sprememb, do katerih bo po pričakovanjih prišlo po novembrskih predsedniških volitvah, ki med gospodinjstvi povzroča precejšnjo negotovost. Inflacijska pričakovanja za naslednjih 12 mesecev so po štirih zaporednih mesecih padcev nekoliko porasla, in sicer s 2,7 % na 2,9 %. Nekoliko je porasel sicer nizek delež potrošnikov (5 %), ki so naključno omenjali dogajanje na Bližnjem vzhodu. Delež potrošnikov, ki pričakujejo porast brezposelnosti v letu dni, je upadel na najnižjo raven v zadnjih 10-ih mesecih (slaba tretjina). Pozitivno so potrošniki prav tako sprejeli začetek cikla zniževanja obrestnih mer s strani FED-a, saj so se pričakovanja glede nakupov trajnejšega blaga (osebna vozila, ipd.) zvišala na najvišjo raven v zadnjih 4-ih mesecih. Vir: University of Michigan
Semafor napovedi
V prilogi podrobneje analiziramo še spodaj navedene teme:
SLOVENIJA: Avgustovski podatki o proizvodnji v predelovalni dejavnosti precejšnje razočaranje
Število začetih stečajev nekoliko poraslo
Število živorojenih otrok vztrajno upada
Septembra cenejši počitniški paketi in potniški zračni prevozi
EVROPA: Stagnacija obsega prodaje v trgovini z živili na ravni držav EU-27
Rast obsega prodaje prisotna v trgovini z neživili
SVET: Ameriški potrošnik zadržan pri oblikovanju dolgoročnih pričakovanj pred novembrskimi predsedniškimi volitvami
Dobrodošla postopna upočasnitev rasti cen najemnin v ZDA
Dogodki v tekočem tednu: prva ocena rasti BDP na Kitajskem v 3. četrtletju 2024
Ključne aktualne teme za poslovne uporabnike
Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS?