Na ohlajanje gospodarske dinamike v območju evra vplivajo predvsem negotovosti glede brexita, trgovinskih vojn in slabšanje razmer v globalni avtomobilski verigi.
Sprememba Zakona o minimalni plači je bila osrednja tema razprav v parlamentu in v gospodarstvu v mesecu decembru 2018. Kaj se spreminja?
Decembrski prosti padec industrijske proizvodnje nad pričakovanji. Medletni padec industrijske proizvodnje v decembru v območju evra je bil pričakovan, vendar je globina padca vseeno presenetila (-4 %). Pojavljajo se ugibanja, ali Kitajska ne poskuša že uravnotežiti svojega presežka v blagovni menjavi z ZDA z večanjem uvoza ameriških izdelkov, ki sicer konkurirajo z evropskimi (so njihovi bližnji substituti). Na ta način bi lahko s konkretnimi številkami ameriški strani pokazali, da imajo voljo ter moč, da spodbudijo kitajske družbe k večjemu nakupu ameriških izdelkov. Čakajoč na novo dozo kitajskih spodbud za domačo rast pa si preberite v prilogi.
Podatki o blagovni menjavi Slovenije za mesec december so bili pričakovano šibki. Izvoz je bil medletno višji le še za 2 %, uvoz pa za 6 %. V prihodnjih mesecih pričakujemo, da bo rast izvoza znašala med 3-4 %. Ocenjujemo, da bi lahko bil izvoz avtomobilske verige v kakšnem mesecu celo medletno negativen, saj so bili januarski podatki na evropskem nivoju v tem sektorju najslabši v zadnjih šestih letih. Evropska komisija v najnovejši napovedi ocenjuje, da naj bi slovenski BDP v letošnjem letu zrasel za 3,1 %, kar je za 0,2 odstotni točki manj, kot so to predvideli v lanski jesenski napovedi.
Izpod peresa glavnega ekonomist GZS si preberite naslednje rubrike: Italija v recesiji?; Slovenski izvozniki lani s krepko rastjo izvoza v Italijo; Brexit čedalje bolj kaotičen; Dogodki v naslednjem tednu: veliki dialog v Franciji ter TOP 3 aktualne napovedi.
Izpod peresa glavnega ekonomist GZS si preberite naslednje rubrike: območje evra brez rasti, obdobje poceni denarja morda daljše; slovenski potrošniki dobro razpoloženi; Kitajci in Američani iščejo poti do znižanja primanjkljaja; nemška energetska razprava postaja vse bolj aktualna; dogodki v naslednjem tednu: podatki o aktivnosti v ameriškem gospodarstvu
Izpod peresa glavnega ekonomist GZS si preberite o odboju nafte in delnic, vse slabših podatkih realnega sektorja, pesimističnih nemških izvoznikih, o torkovem glasovanju o brexitu.
Za leto 2018 in 2019 pričakujemo postopno nižjo gospodarska rast. Po napovedih Analitike GZS bi v 2018 zabeležili 4,2 % in v 2019 3,5-odstotno gospodarsko rast, na kar bo predvsem prispevala krepitev domače potrošnje in investicij.
Digitalizacija in avtomatizacija sta korenito spremenili poklic računovodij. Spremembe poslovnih procesov je treba izkoristiti za trdnejše sodelovanje s strankami.
Vrste dnevnic za službena potovanja se medsebojno razlikujejo glede na trajanje potovanja.