Poslovanje gospodarstva v letu 2022: Skromna rast dodane vrednosti ob visoki rasti cen

Poslovanje gospodarstva v letu 2022: Skromna rast dodane vrednosti ob visoki rasti cen

Gospodarske družbe v Sloveniji ki so v letu 2022 ustvarile 30 mrd EUR bruto dodane vrednosti, kar je bila rekordna zgodovinska vrednost oziroma 57 % celotne v nacionalnem gospodarstvu. Čisti prihodki od prodaje so tako zaradi visoke realne rasti kot rasti cen dosegli v 2022 novo najvišjo vrednost (140 mrd EUR) in so se tako v enem letu okrepili za skoraj 26 mrd EUR, kar je bilo celo več od visoke rasti v predhodnem letu (+21,5 mrd EUR) . Glede na leto 2019, so bili čisti prihodki od prodaje višji za 40 %. Desetletna povprečna rast prodaje je sicer znašala 6,8 %, kar pomeni, da je rast prodaje v zadnjih dveh zaključenih poslovnih letih za 3,3-krat presegala povprečno rast glede na 10-letno obdobje. Zaradi relativno višje rasti stroškov blaga, materiala in storitev (+27 %) od kosmatega donosa od poslovanja (+22 %) se je bruto marža znižala že drugo zaporedno leto, tokrat za 2,8 odstotne točke na 20,6 %.

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 39. teden 2023

Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, 39. teden 2023

Podatki iz nefinančnih sektorskih računov za prvo polletje 2023 so pokazali, da se je stopnja varčevanja slovenskih gospodinjstev v 1. polletju bistveno povečala, kar pojasnjuje šibko realno rast domače potrošnje, kljub razmeroma močni rasti plač in medletnem prirastu zaposlovanja. Septembrska mesečna inflacija je bila v skladu z našimi pričakovanji (+0,3 %) in nadaljevanje tega trenda do konca leta pomeni 7,9-odstotno povprečno inflacijo v letu 2023.

Finančno poslovanje transporta v letu 2022

Finančno poslovanje transporta v letu 2022

Dodana vrednost se je v 2022 povečala v vseh dejavnostih transporta, vendar predvsem zaradi visoke rasti cen opravljenih storitev. Bruto marža je bila namreč v treh od sedmih skupin nižja. Dejavnost transporta je visok dvig cen naftnih derivatov občutila bolj kot gospodarstvo v povprečju, saj je pomen stroškov energije v poslovnih odhodkih v tej dejavnosti precej večji in je znašal 14,2 % (pri vseh družbah le 2,7 %). Cestni tovorni promet in logistika sta najbolj prispevala k rasti dejavnosti. Po ustvarjeni dodani vrednosti (okoli 9 %) se dejavnost transporta uvršča na tretje mesto med dejavnostmi - za predelovalnimi dejavnostmi in trgovino.