47. teden 2024
Slovenski potrošnik bolj previden pred večjimi nakupi
Zaupanje potrošnikov v Sloveniji je v novembru na mesečni ravni minimalno upadlo, vendar je bilo najnižje v zadnjih 8-ih mesecih. K mesečnemu poslabšanju ocene zaupanja potrošnikov je vplivala manjša pripravljenost potrošnikov za nakupe v prihodnjih 12-ih mesecih (-4 o. t.) in minimalen padec ocene sedanjega finančnega stanja v gospodinjstvu. Zadnje je glede na rast realnih dohodkov (nominalna rast, prilagojena za inflacijo) presenetljivo. Dvignila se je ocena o ravni brezposelnosti v prihodnjih 12-ih mesecih (+3 o. t.), in sicer na najvišjo raven po januarju 2023. Na drugi strani se umirjajo pričakovanja o prihodnji rasti cen. V novembru je le še dobra četrtina slovenskih potrošnikov (-7 o. t. glede na predhodni mesec) pričakovala hitrejšo rast cen. 46 % jih je pričakovalo enako stopnjo rasti cen (+5 o. t.), šestino nižjo stopnjo rasti (+3 o. t.) in desetina potrošnikov nespremenjene cene (-1 o. t.).
Slovenski potrošnik manj naklonjen večjim nakupom
Zaupanje potrošnikov v Sloveniji je v novembru na mesečni ravni minimalno upadlo, vendar je bilo najnižje v zadnjih 8-ih mesecih. Prav tako je padec razviden na 3-mesečni ravni (-1,7 o. t.), kjer je bilo zaupanje potrošnikov najnižje po februarju 2024. K mesečnemu poslabšanju ocene zaupanja potrošnikov je vplivala manjša pripravljenost potrošnikov za nakupe v prihodnjih 12-ih mesecih (-4 o. t.) in minimalen padec ocene sedanjega finančnega stanja v gospodinjstvu. Zadnje je glede na rast realnih plač presenetljivo. Nekoliko se je povišala ocena gospodarskega stanja v Sloveniji v prihodnjih 12-ih mesecih (+2 o. t.), ki pa kljub temu ostaja druga najnižja v zadnjih 13-ih mesecih. Prav tako je minimalno porasla ocena finančnega stanja gospodinjstev v prihodnjih 12-ih mesecih.
Več v prilogi.
Tretji zaporedni četrtletni padec izvoza strojev in naprav
V 3. četrtletju 2024 je bil izvoz blaga iz držav območja evra v države nečlanice območja evra vrednostno višji za 2,4 % glede na 3. četrtletje 2023, kar predstavlja drugo zaporedno četrtletno rast po štirih predhodnih četrtletnih padcih. Rast je bila najvišja po 1. četrtletju 2023 in izvira iz večjega izvoza industrijskih izdelkov (+2 %), za desetino večjega izvoz kemičnih proizvodov in izvoza ostalih raznovrstnih proizvodov (3,2 %). Pri izvozu strojev in naprav (-2,7 %) prišlo do tretjega zaporednega četrtletnega padca, ki je bil največji po letu 2020. Rast izvoza živilskih proizvodov (+6,5 %) je bila največja v zadnjem letu in pol. Pri uvozu je medtem prišlo do skromne 0,2-odstotne rasti, kar pripisujemo 0,7-odstotni vrednostni rasti uvoza industrijskih izdelkov, do česar je prišlo po predhodnih petih zaporednih četrtletnih padcih. Padec uvoza se je nadaljeval še pri uvozu strojev in naprav (-2,4 %), ki pa je bil najmanjši v zadnjih petih četrtletjih, kar odraža šibko prodajo avtomobilov in zamik naložb v nove proizvodne kapacitete zaradi pomanjkanja novih naročil. Vir: Eurostat
Semafor napovedi
V prilogi podrobneje analiziramo še spodaj navedene teme:
SLOVENIJA: V prvih treh četrtletjih leta 2024 precejšen padec obsega gradbenih del
Krčenje zaposlenosti v proizvodnji motornih vozil
Padec obsega gradbenih del največji na inženirskih objektih
Oktobra tretji mesečni porast izdanih gradbenih dovoljenj v zadnjih 4-ih mesecih
V predelovalni dejavnosti postopna stabilizacija cen proizvodov
Umirjanje cenovne dinamike dvignilo rast realnih plač
Višji stroški dela v 3. četrtletju pospešili rast cen storitev
EVROPA: Padec zaupanja v največjih dveh evropskih gospodarstvih
Drugo četrtletje zapored padec obsega gradbenih del največji na inženirskih objektih
Politična in trgovinska negotovost znižali razpoloženje v območju evra
SVET: Izid ameriških predsedniških volitev prispeval k porastu optimizma v zasebnem sektorju
Višje zaupanje v ameriškem proizvodnem sektorju
Dogodki v tekočem tednu: novembrska gospodarska klima v Sloveniji
Ključne aktualne teme za poslovne uporabnike
Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS?