43. in 44. teden 2024
Gospodarska rast v območju evra ponovno višja v 3. četrtletju
Po prvi oceni je BDP v 3. četrtletju 2024 v območju evra glede na predhodno četrtletje porasel za 0,4 %, kar predstavlja pospešitev rasti glede na 2. četrtletje (+0,2 %) in najvišjo četrtletno rast po 3. četrtletju 2022. Za 10 držav območja evra, za katere so prve ocene že dosegljive, je BDP na četrtletni ravni porasel v devetih državah in upadel zgolj v Latviji (-0,4 %), ki je zdrsnila v recesijo. Pospešitev rasti BDP v Franciji na 0,4 % pripisujemo pozitivnemu učinku olimpijskih iger na francoski storitveni sektor. V Nemčiji je medtem prišlo do 0,2-odstotne rasti BDP, ki je presegla pričakovanja večine analitikov, k čemer je pripomogla večja zasebna potrošnja gospodinjstev, kar pripisujemo zakasnelemu učinku višjih realnih razpoložljivih dohodkov, in višja državna potrošnja. Na drugi strani je v Nemčiji prišlo do negativne revizije gibanja BDP za 2. četrtletje (-0,3 %; prva ocena: minimalen padec), kar glede na šibko industrijsko proizvodnjo ni presenetljivo, zato lahko gibanja v nemškem gospodarstvu označimo kot stagnacijo. Med večjimi gospodarstvi izstopa visoka rast BDP Španije, ki je posledica krepitve turizma.
Pripravljenost potrošnikov za večje nakupe porasla ob višjih realnih plačah
Zaupanje potrošnikov v Sloveniji je v oktobru na mesečni ravni ostalo nespremenjeno, na 3-mesečni drseči ravni pa je upadlo. Nekoliko se je poslabšala ocena gospodarskega stanja v Sloveniji v prihodnjih 12-ih mesecih (-4 o. t.), ki je bila najbolj pesimistična v zadnjih dveh letih, kar pripisujemo povečani negotovosti glede negativnega vpliva dogajanja v nemški avtomobilski industriji na soodvisne predelovalne dejavnosti v Sloveniji. Nekoliko se je poslabšala tudi ocena finančnega stanja v gospodinjstvih v prihodnjih 12-ih mesecih (-2 o. t.), medtem ko je ocena sedanjega finančnega stanja gospodinjstev ostala nespremenjena. Pozitivno je presenetila nekoliko večja pripravljenost potrošnikov za večje nakupe v prihodnjih 12-ih mesecih, ki je bila najvišja po januarju 2022.
Več v prilogi.
Največji poskok obrambnih izdatkov v zadnjih dveh desetletjih zvišal rast ameriškega BDP
BDP v ZDA se je v 3. četrtletju 2024 realno povečal za 2,8 % (nominalno za 4,7 %) na letni ravni, kar predstavlja upočasnitev rasti glede na 2. četrtletje, za katero je bila ocena o rasti BDP revidirana navzgor (+3 %; prva ocena: +2,8 %). Izjemno rast je beležila zasebna potrošnja gospodinjstev (+3,7 %), ki je bila najvišja v zadnjem letu in pol, k rasti katere je pripomogla pospešitev rasti prodaje dobrin (+6 %), medtem ko je rast prodaje storitev ostala na podobni ravni kot v predhodnem četrtletju (+2,6 %). Porast zasebne potrošnje je prispeval k pospešitvi uvoza (+11,2 %), ki je naraščal najhitreje po 1. četrtletju 2022. Prav tako so se pospešila izvozna gibanja (+9 %).
Oktobra inflacija na ciljni ravni
V območju evra se je oktobrska letna inflacija (metodologija HICP) znašala 2 % (1,7 % v septembru) in je bila v skladu z inflacijskim ciljem ECB. Jedrna inflacija je ostala nespremenjena pri 2,7 %. Trdovratna rast cen se še naprej izkazuje pri storitvah, kjer se letne stopnje rasti v zadnjega pol leta vztrajno gibljejo v bližini 4 %, predvsem zaradi naraščanja stroškov dela. K nekoliko višji letni rasti je prispevala pospešitev rasti cen hrane (+2,9 %), zlasti nepredelane hrane (+3 %), in v manjši meri tudi cen industrijskih proizvodov (za pol odstotka). Cene energentov so tretji mesec zapored upadale (-4,6 %), pri čemer se je njihov padec ob manjšem porastu cen električne energije zmanjšal. Povprečna 3-mesečna rast inflacije se je na mesečni ravni precej upočasnila in je bila oktobra minimalna, k čemer je prispevala minimalna rast cen predelane hrane, 0,2-odstoten padec cen storitev in 0,8-odstoten padec cen energije. Nekoliko višja rast je bila prisotna pri cenah neenergetskih industrijskih proizvodov (+1,1 %) in nepredelani hrani (+0,9 %). Kljub pričakovanemu manjšemu odboju letnih stopenj rasti inflacije v zadnjem četrtletju, zaradi učinka osnove in vztrajnosti storitvene inflacije, ki zavira proces dezinflacije, je decembrsko nadaljnje znižanje obrestnih mer s strani ECB zelo verjetno. Vir: Eurostat
Semafor napovedi
V prilogi podrobneje analiziramo še spodaj navedene teme:
SLOVENIJA: Domači potrošnik nekoliko bolj zaskrbljen glede prihodnjega gospodarskega stanja
Septembra rast porabe električne energije v predelovalni dejavnosti
Proizvodnja električne energije iz sončnih elektrarn za polovico višja
Cenejša omrežnina za gospodinjstva prispevala k oktobrskemu padcu cen
Večji obseg kopenskega prometa med junijem in avgustom zvišal prodajo
V trgovini na drobno avgusta največji obseg prodaje po decembru 2022
Vrnitev k rasti prodaje v trgovini z neživili v 3. četrtletju
Vztrajnost povišanih cen kakava na svetovnih surovinskih trgih podražila uvoz živil
Septembra padec prenočitev domačih gostov
Brezposelnost ostaja nizka
Porušeno razmerje med bruto in neto plačami zaposlenih
EVROPA: V 3. četrtletju pospešitev rasti BDP v območju evra
Na začetku zadnjega četrtletja ohranitev septembrske ravni pesimizma
Razpoloženje poslovnih subjektov v Nemčiji ostaja šibko
Nižja rast nominalnega BDP ustavila razdolževanje območja evra
V Nemčiji po negativni reviziji padca BDP v letošnjem 2. četrtletju vrnitev k zmerni rasti
Stopnja brezposelnosti mladih v EU nekoliko porasla
SVET: Robustna rast potrošnje gospodinjstev v največjem svetovnem gospodarstvu podpira visoka rast uvoženega blaga
Predvolilna negotovost upočasnila dinamiko v ameriškem proizvodnem sektorju
Dogodki v tekočem tednu: trgovinska menjava Slovenije ob koncu 3. četrtletja
Ključne aktualne teme za poslovne uporabnike
Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS?