Visok padec cen premoga in zemeljskega plina ter nekaterih kmetijskih surovin je doprinesel k nekoliko nižji inflaciji (območje evra: 7 % v aprilu, Slovenija: 9,2 %), obenem pa visoka rast neto prejemkov, še posebej plač, ugodno vpliva na vnovično pozitivno realno rast dohodkov gospodinjstev.
Gospodarska rast v Sloveniji je po prvi oceni v letu 2022 znašala realno 5,4 %, kar je bilo znatno nad pričakovanji od začetka leta 2022 (3,7 %), prav tako pa je bila zelo visoka tudi nominalna rast (+13 %) in odraža visoko rast cen v gospodarstvu ter s tem tudi visok BDP deflator (7,6 %). Visoka inflacija je pomembno vplivala na dosežene prihodke v zasebnem sektorju in davčne prihodke, hkrati pa se je pomen dolga sektorja država v višjem nominalnem BDP (dosegel je skoraj 59 mrd EUR) pomembno znižal.
Za leto 2023 pričakujemo relativno nizko realno rast (1,5 %), ki je sicer višja od naše predhodne napovedi (1,1 %) in predvsem odraža nizko realno rast zasebne potrošnje in zmernejšo rast izvoza ter investicij ter podobno rast državne potrošnje kot v 2022. Ker pričakujemo v povprečju nekoliko nižjo inflacijo, vendar še vedno precej visoko glede na zgodovinske razmere (7,2 %) ter smo glede na ostale institucije predvsem naklonjeni višjim cenam nafte glede na aktualne nivoje, smo določili tudi relativno visok BDP deflator (7,3 %), kar pomeni okoli 8,8-odstotno nominalno rast BDP, ki je zgodovinsko gledano visoka. V treh letih, ki sledijo (2024-2026), pričakujemo v povprečju okoli 2,5-odstotno realno gospodarsko rast, kjer se bo predvsem krepil prispevek zasebne potrošnje (2,3-odstotna povprečna rast v tem obdobju) zaradi pričakovanj o vnovični višji realni rasti dohodkov.
Obenem bo prispevek investicij v osnovna sredstva skoraj nevtralen, predvsem zaradi izrazito visokih investicij v gradbeništvu v obdobju 2021-2023. Prispevek večjih vlaganj v stroje in opremo bo torej pozitivno vplival na dinamiko investicij, prispevek gradbenih investicij pa negativno. Opozoriti je potrebno še na učinek zalog, ki bo po izdatkovni metodi BDP vsaj v letu 2023 negativno vplival na dinamiko BDP (-0,4 odstotne točke), v naslednjih letih pa rahlo pozitivno (0,1 odstotne točke).
Več v prilogi.
Nekaj dodatnih poudarkov:
Nižje cene fosilnih energentov zmerno dvignile pričakovanja o gospodarski rasti
Realna rast plač bo stabilizirala raven realne potrošnje v 2023
Stagnacija v trgovini z neživili, dobro leto za trgovino z gradbenim materialom
Okoli 18 tisoč več prebivalcev do 2026
Na vidiku precej zmerna rast državne potrošnje
Manjše zamude pri dobavah znižujejo potrebo po zalogah
Povprečna rast cen visoka tudi v 2023
Druga polovica leta za nafto morda drugačna kot prva
Tveganja pri ocenah Analitike GZS izven osnovnega scenarija
Več si preberite v prilogi
Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS? 📰
[GDPR_TEXT]