Zapri

 



Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, od 13. do 19. november 2021

19.11.2021 izpod peresa

Od 13. do 19. 11. 2021

 

Gradnja prometne infrastrukture ključna za rast gradbeništva

 

Opravljena gradbena dela v septembru z višjo rastjo od pričakovane

Vrednost opravljenih gradbenih del (realno) je v septembru glede na avgust porasla bolj od naših pričakovanj (+0,9 % proti +8,5 %). Faktor negotovosti pri napovedi tega agregata je eden od najvišjih (z drugimi besedami: mesečno spremembo je težko zanesljivo oceniti, kasnejše revizije podatkov so visoke). Kljub temu je bila njihova realna vrednost medletno višja le za 0,7 %, v prvih devetih mesecih 2021 pa nižja za 3,7 %. V tem obdobju je bila za 8 % medletno višja le vrednost gradnje inženirskih objektov, medtem ko je bila vrednost specializiranih gradbenih del nižja za 1 %, pri gradnjah stavb pa nižja za 19,8 %.

V primerjavi z drugimi državami EU je septembrska mesečna rast (+8,5 %) izstopala glede na tehtano rast v EU-27 (+1,2 %). V prvih devetih mesecih je bil (glede na isto obdobje leta 2020) zaostanek Slovenije za rastjo v EU-27 vseeno izjemno visok. Po koledarju prilagojenih podatkih je bila vrednost gradbenih del v tem obdobju za 7 % višja v EU-27, v Sloveniji pa je bila nižja za 3,9 %.

Tudi primerjava glede na leto 2019 (devet mesecev) kaže, da je bila v EU-27 vrednost gradbenih del že na podobni ravni (-0,3 %), v Sloveniji pa je bila nižja za 6,8 %. Ta zaostanek naj bi bil povezan izključno z velikim padcem del pri stavbah, kar je po naši oceni povezano z visoko aktivnostjo pri poslovnih stavbah v 2019-2020 in nižjo v 2021 (na podlagi sprejetih odločitev v 2020), stanovanjska gradnja pa očitno tega izpada ni mogla nadomestiti. Pri gradbenih inženirskih objektih je dinamika del v Sloveniji (+8,0 % v prvih devetih mesecih 2021 glede na 2019) bolj intenzivna kot v EU-27 (+0,3 % v prvih devetih mesecih 2021 glede na 2019).

 

Septembrski pretovor rekorden

V koprskem pristanišču je bilo v septembru 2021 pretovorjenega skoraj 2 milijona ton blaga, kar je bilo za 18 % več kot v septembru 2020 in za 7 % več kot v septembru 2019. Pri tekočih razsutih tovorih je bil zaostanek za enakim mesecem v letu 2019 še vedno visok (-20 %), predvsem zaradi nižjega pretovora naftnih derivatov, pretežno za tuje trge. Pri suhem razsutem tovoru je bila količina v tem obdobju višja za 27 %, predvsem zaradi večjega pretovora rud in premoga. Teža pretovorjenih velikih kontejnerjev je bila podobna (-0,6 %), teža motornih vozil za izvoz/uvoz je bila nekoliko nižja (-1,8 %). Veliko preseganje pretovora je bilo še pri drugem generalnem tovoru (+18 % glede na 2019), predvsem zaradi rasti pretovora železnih in jeklenih izdelkov (+20 %), kar pripisujemo rasti predelovalnih dejavnosti v Sloveniji in regiji kot tudi v gradbeništvu.  

 

Semafor napovedi

 

V prilogi podrobneje analiziramo še spodaj navedene teme:

  • Septembrska rast zaposlovanja po pričakovanjih
  • Septembrski podatki o izvozu storitev slabši od pričakovanih
  • Visoka rast cen predvsem v državah z lastno valuto
  • V 3. četrtletju rast BDP pri vseh državah
  • Trgovinski presežek območja evra nekoliko nižji zaradi rasti cen energentov in rasti domače potrošnje
  • Večja prodaja rabljenih vozil
  • Septembra manj potnikov v avtobusnem prometu in več v železniškem glede na lani
  • Cene industrijskih proizvodov se še krepijo
  • Oktobrska dinamika gradbenih dovoljenj visoka predvsem pri stanovanjskih stavbah
  • Dvig cen v gostinstvu zasenčil ostale podražitve pri storitvah
  • Dogodki v prihodnjem tednu: novembrska gospodarska klima
Več si preberite v prilogi

 

Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS? 📰

Želim svoj brezplačni izvod

 

Oglejte si tudi novo rubriko v angleškem jeziku.

 Weekly Economic Highlights

 

 


Fotogalerija