Izpod peresa glavnega ekonomista GZS, od 8. do 14. maja 2021

14.5. izpod peresa

Od 08. do 14. 5. 2021

Sproščanje ukrepov v storitvenih dejavnostih

Tekoči indikatorji kažejo jasno smer navzgor

Število registrirano brezposelnih oseb se še vedno znižuje (77.100 11. maja, 2.200 manj kot konec aprila), kar sovpada z odpiranjem gostinske dejavnosti, rastjo v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu. Promet tovornih vozil na slovenskih avtocestah je bil v zadnjem tednu aprila v primerjavi z enakim obdobjem leta 2019 višji za 29 % (pri domačih vozilih za 45 % in pri tujih za 21 %), ko je bil obseg prevozov nižji tudi zaradi prvomajskih praznikov sredi tedna z enim delovnim dnevom manj. Poraba električne energije je bila v zadnjem tednu aprila medletno večja za 20 %, v primerjavi z enakim tednom predkriznega leta 2019 pa za 2 %. Vlada je 12. maja ponovno odločala o spremembi odlokov. Na prireditvah brez sedišč bo lahko največ 50 ljudi (nogometne tekme, gledališke in kino predstave) od sobote, 15. 5. Odpirajo se tudi turistični kampi – ti bodo lahko 70-odstotno zasedeni. Sproščajo se vsa športna tekmovanja. Gostinski lokali bodo lahko odprti do 22. ure, za isto mizo pa bo lahko sedele tudi več kot štiri osebe, če gre za ljudi iz istega gospodinjstva in so med njimi otroci. Pri tem pa bodo udeleženci morali pokazati dokazilo o prebolelosti, cepljenju ali z negativni test na COVID-19. Navedena dokazila bomo morali predložiti tudi v primeru prehoda v zeleno fazo. Po petih dneh bo mogoče prekiniti karanteno, če je odrejena ob vstopu v državo, in sicer z negativnim testom PCR. Ocenjujemo, da bo navedena sprememba spodbudila aktivnosti v delu turistične dejavnosti ter spodbudila del populacije, ki pri odločitvi o cepljenju še omahuje.

Visoka rast industrijske proizvodnje v marcu

Marčevska rast industrijske proizvodnje v predelovalnih dejavnosti nas je presenetila, saj je znašala +9,2 % (naša ocena: +6,0 %). V prvem četrtletju je tako rast znašala 3,5 %, kar je skladno z našo letno oceno o 5-odstotni rasti. Po naši oceni bi bila rast še nekoliko višja (za 1 do 2 odstotni točki), v kolikor bi se dobavljivost surovin in polproizvodov izboljšala oziroma podjetja ne bi imela težav pri iskanju novih zaposlenih. Vseeno menimo, da bo to rast le zamaknilo, saj se s podobnimi izzivi soočajo tudi v naših trgovinskih tekmicah v srednji Evropi. Opazno so se povečale tudi prodajne cene izdelkov, kar dokazuje marčevski medletni poskok v prihodku od prodaje (+13,6 %), saj se vrednost zalog ni znižala. V prvem četrtletju so tako prihodki v predelovalnih dejavnostih porasli za 4,2 %, kar pomeni povprečno 0,7-odstotno rast cen končnih proizvodov. V naslednjih mesecih se bo razkorak med medletno rastjo industrijske proizvodnje (verjetno blizu 10 % v 2. četrtletju) in prihodki (med 14 in 16 %) le še povečal, saj so se podjetja lani soočala s padajočimi cenami surovin, letos pa je to prav obratno.

Struktura rasti industrijske proizvodnje se je znatno poslabšala, saj je v 1. četrtletju pri visoko tehnološki zahtevni proizvodnji upadla za 11,6 % (farmacevtska industrija), medtem ko je v srednje nizko in srednje visoko tehnološko zahtevni proizvodnji porasla za 8,2 oz. 9,0 %.

Semafor napovedi

V prilogi podrobneje analiziramo še spodaj navedene teme:

• Marčevski izvoz blaga z visoko rastjo
  • Komercialni leti potnikov še vedno krepko pod vrednosti iz 2019
  • Izvoz transportnih storitev vse krepkejši
  • V EU ponovno sproščanje ukrepov, primanjkljaji držav podobni lanskim
  • Ameriške cene podivjale, tudi zaradi navala na rabljena vozila
  • Dogodki v naslednjem tednu: marčevske plače v Sloveniji
Več si preberite v prilogi

Še niste prejemnik gradiv Analitike GZS? 📰

Želim svoj brezplačni izvod

Oglejte si tudi novo rubriko v angleškem jeziku.

Weekly Economic Highlights

Gospodarska zbornica, Analitika GZS
Dimičeva 13, 1504 Ljubljana, T: 01 5898 291, F: 01 5898 100, analitika@gzs.si

Vaše podatke smo zbrali iz javno dostopnih virov ali v okviru opravljanja dejavnosti Gospodarske zbornice Slovenije in jih uporabljamo v skladu z določili 72. člena ZVOP-1 in ZEPT-1B. Svoje podatke lahko kadarkoli pregledate ter zahtevate njihov popravek ali izbris oziroma prekličete to soglasje. Nastavitve, na katere vrste sporočil ste naročeni, in odjavo lahko kadarkoli spremenite s klikom na povezavo »Sprememba nastavitev prejemanja e-novic in odjava«.

[GDPR_TEKST]